Jako zástupná t-lemata nazýváme uměle vytvořená t-lemata začínající znakem #. Zástupná t-lemata náležejí:
nově vytvořeným uzlům, které nejsou zkopírované.
(Zkopírované uzly mají t-lema, které odpovídá t-lematům uzlů nesoucích povrchově přítomná slova).
uzlům reprezentujícím některá slova (popřípadě symboly) přítomná v povrchové podobě věty. Jsou to uzly reprezentující:
osobní a posesivní zájmena.
Uzly reprezentující osobní a posesivní zájmena mají t-lema #PersPron
.
interpunkční znaménka a další nealfanumerické symboly.
Uzly reprezentující interpunkční znaménka a další nealfanumerické symboly mají následující zástupná t-lemata:
znak & je reprezentován uzlem s t-lematem #Amp
;
znak % → #Percnt
;
znak * → #Ast
;
tečka → #Period
;
tři tečky → #Period3
;
čárka → #Comma
;
dvojtečka → #Colon
;
pomlčka a spojovník → #Dash
;
lomítko → #Slash
;
středník →#Semicolon
;
závorka →#Bracket
.
Pozor! Ne každé interpunkční znaménko je na tektogramatické rovině reprezentováno uzlem. K tomu viz 7.18 - "Interpunkce".
!!! Uzlem s t-lematem #Colon
, #Dash
nebo #Slash
zachycujeme uvedené grafické znaky, nesou-li nějaký význam. Například uzel pro dvojtečku vyjadřující dělení, poměr, uvádějící přímou řeč apod. má vždy t-lema #Colon
.
syntaktickou negaci.
Uzel reprezentující syntaktickou negaci vyjádřenou v povrchové podobě věty morfémem ne- u slovesa má t-lema #Neg
. K tomu viz 7.13 - "Negační a afirmační výrazy".
Abecední seznam všech zástupných t-lemat. Níže uvádíme seznam všech zástupných t-lemat, která se v tektogramatických stromech vyskytují. T-lemata řadíme abecedně a uvádíme, zda reprezentují slovo (znak) přítomné v povrchové podobě věty, nebo zda jsou t-lematem nově vytvořeného uzlu (a protějšek v povrchové podobě věty tedy nemají). Navíc uvádíme, jakým typem uzlu jsou tato zástupná t-lemata zpravidla nesena.
#Amp
= t-lema uzlu reprezentujícího symbol " & " (přítomný v povrchové podobě věty).
nodetype
= coap
#AsMuch
= t-lema nově vytvořeného uzlu zastupujícího v povrchové podobě věty nepřítomný výraz, který vyjadřuje míru okolnosti řídícího děje, v jejímž důsledku nastane nějaký účinek. Více viz7.7 - "Konstrukce se závislou klauzí účinkovou".
nodetype
= qcomplex
#Ast
t-lema uzlu reprezentujícího symbol hvězdičky " * " (přítomný v povrchové podobě věty).
nodetype
= qcomplex
#Benef
= t-lema nově vytvořeného uzlu zastupujícího v povrchové podobě věty nevyjádřené volné doplnění s významem benefaktoru v konstrukcích s kontrolou. Více viz 8.2.4 - "Kontrola".
nodetype
= qcomplex
#Bracket
= t-lema uzlu reprezentujícího symbol závorky " ( " nebo " ) "(přítomný v povrchové podobě věty). Více viz 7.19.2 - "Text v závorkách a mezi pomlčkami".
nodetype
= coap
#Colon
= t-lema uzlu reprezentujícího symbol dvojtečky " : " (přítomný v povrchové podobě věty). Více viz 7.18 - "Interpunkce".
nodetype
= coap
, nebo nodetype
= qcomplex
#Comma
= t-lema uzlu reprezentujícího interpunkční čárku " , " (přítomnou v povrchové podobě věty). Více viz 7.18 - "Interpunkce".
nodetype
= coap
, nebo nodetype
= qcomplex
#Cor
= t-lema nově vytvořeného uzlu zastupujícího v povrchové podobě věty zpravidla nevyjádřitelný kontrolovaný člen v konstrukcích s kontrolou. Více viz 8.2.4 - "Kontrola".
nodetype
= qcomplex
#Dash
= t-lema uzlu reprezentujícího symbol pomlčky nebo spojovníku (přítomný v povrchové podobě věty). Více viz 7.18 - "Interpunkce".
nodetype
= coap
, nebo nodetype
= qcomplex
#EmpNoun
= t-lema nově vytvořeného uzlu zastupujícího v povrchové podobě věty nepřítomný člen řídící syntaktická adjektiva. Více viz 5.12.1.2.2 - "Gramatická elipsa řídícího substantiva".
nodetype
= complex
#EmpVerb
= t-lema nově vytvořeného uzlu zastupujícího v povrchové podobě věty nepřítomný řídící predikát slovesných klauzí. Více viz 5.12.1.1.2 - "Gramatická elipsa řídícího slovesa".
nodetype
= qcomplex
#Equal
= t-lema nově vytvořeného uzlu zastupujícího v povrchové podobě věty nepřítomný pozitiv v konstrukcích se srovnáním. Více viz 7.4 - "Konstrukce s významem "srovnání"".
nodetype
= qcomplex
#Forn
= t-lema nově vytvořeného uzlu vystupujícího jako řídící uzel cizojazyčného výrazu; uzel s tímto t-lematem nemá v povrchové podobě věty protějšek. Více viz 7.9 - "Cizojazyčné výrazy".
nodetype
= list
#Gen
= t-lema nově vytvořeného uzlu zastupujícího v povrchové podobě věty nepřítomný všeobecný aktant. Více viz 5.2.4.1 - "Všeobecný aktant a blíže nespecifikovaný aktor".
nodetype
= qcomplex
#Idph
= t-lema nově vytvořeného uzlu, který slouží jako pomocný uzel pro zachycení identifikačních výrazů. Více viz 7.8 - "Identifikační výrazy".
nodetype
= list
#Neg
= t-lema uzlu pro syntaktickou negaci vyjádřenou morfematicky. Více viz 7.13 - "Negační a afirmační výrazy".
nodetype
= atom
#Oblfm
= t-lema nově vytvořeného uzlu zastupujícího v povrchové podobě věty nepřítomné obligatorní volné doplnění. Více viz 5.12.2.1.3 - "Elipsa obligatorního volného doplnění (zástupné t-lema #Oblfm
a #Rcp
)".
nodetype
= qcomplex
#Percnt
= t-lema uzlu reprezentujícího symbol procenta " % " (přítomný v povrchové podobě věty).
nodetype
= qcomplex
#Period
= t-lema uzlu reprezentujícího interpunkční tečku " . " (přítomnou v povrchové podobě věty). Více viz 7.18 - "Interpunkce".
nodetype
= coap
#Period3
= t-lema uzlu reprezentujícího tři interpunkční tečky " ... " (přítomné v povrchové podobě věty). Více viz 7.18 - "Interpunkce".
nodetype
= coap
, nodetype
= qcomplex
#PersPron
= t-lema uzlu reprezentujícího osobní nebo posesivní zájmeno (včetně zájmen reflexivních), a to jak u uzlů nově vytvořených, tak u uzlů reprezentujících povrchově realizované zájmeno. U uzlů nově vytvořených signalizuje t-lema #PersPron
aktuální elipsu. Více viz 5.12.2.1.1 - "Aktuální elipsa obligatorního aktantu (zástupné t-lema #PersPron
, #Cor
, #QCor
a #Rcp
)".
nodetype
= complex
#QCor
= t-lema nově vytvořeného uzlu zastupujícího v povrchové podobě věty zpravidla nevyjádřitelné valenční doplnění v konstrukcích s kvazikontrolou. Více viz 8.2.5 - "Kvazikontrola".
nodetype
= qcomplex
#Rcp
= t-lema nově vytvořeného uzlu zastupujícího valenční doplnění, které v povrchové podobě věty není přítomno z důvodu reciprokalizace. Více viz 5.2.4.2 - "Reciprocita".
nodetype
= qcomplex
#Semicolon
= t-lema uzlu reprezentujícího symbol středníku " ; " (přítomný v povrchové podobě věty). Více viz 7.18 - "Interpunkce".
nodetype
= coap
#Separ
= t-lema nově vytvořeného pomocného uzlu pro zachycení souřadnosti; uzel s tímto t-lematem nemá v povrchové podobě věty svůj protějšek. Více viz 5.6.1 - "Zachycení souřadnosti v tektogramatickém stromě".
nodetype
= coap
#Slash
= t-lema uzlu reprezentujícího symbol lomítka " / " (přítomný v povrchové podobě věty). Více viz 7.18 - "Interpunkce".
nodetype
= coap
#Some
= t-lema nově vytvořeného uzlu zastupujícího v povrchové podobě věty nerealizovanou jmennou část verbonominálního predikátu zejména v konstrukcích s významem srovnání. Více viz 7.4 - "Konstrukce s významem "srovnání"".
nodetype
= qcomplex
#Total
= t-lema nově vytvořeného uzlu zastupujícího v povrchové podobě věty nepřítomný totalizátor v konstrukcích vyjadřujících způsob uvedením výjimky. Více viz 7.6 - "Konstrukce s významem "omezení" a "výjimečného slučování"".
nodetype
= qcomplex
#Unsp
= t-lema nově vytvořeného uzlu zastupujícího v povrchové podobě věty nerealizované blíže nespecifikované valenční doplnění. Více viz 5.2.4.1 - "Všeobecný aktant a blíže nespecifikovaný aktor".
nodetype
= qcomplex