Pro uspořádání uzlů v tektogramatickém stromě platí tři základní pravidla:
nejobecnějším pravidlem hloubkového slovosledu je řazení uzlů reprezentujících kontextově zapojené výrazy (uzlů s hodnotami t
nebo c
v atributu tfa
) vlevo od řídícího uzlu a řazení uzlů reprezentujících kontextově nezapojené výrazy (uzlů s hodnotou f
v atributu tfa
) vpravo od řídícího uzlu.
Výjimky. Z tohoto pravidla je pouze několik výjimek:
uzel reprezentující kvaziohnisko (viz 9.3.1.2 - "Kvaziohnisko"), přestože jde o kontextově zapojený výraz, visí vpravo od svého řídícího uzlu.
pokud je v dosahu rematizátoru řídící sloveso, které je kontextově nezapojené, má uzel reprezentující tento rematizátor v atributu tfa
hodnotu f
, ale je umístěn vlevo od uzlu reprezentujícího řídící sloveso (viz i 9.6.2 - "Základní pravidla o umístění rematizátorů v tektogramatickém stromě").
efektivní kořen syntakticky nezačleněné vsuvky (uzel s funktorem PAR
) má ve většině případů v atributu tfa
hodnotu f
, ale zůstává v tektogramatickém stromě zpravidla na stejné pozici jako v povrchovém slovosledu, tedy i pokud je vlevo od řídícího uzlu (viz i 9.4.2 - "Aktuální členění a významový druh závislosti (funktor)").
uzly reprezentující predikáty některých typů závislých klauzí (zejména příčinných) mohou mít v atributu tfa
hodnotu f
a přitom stát vlevo od uzlu reprezentujícího řídící predikát (viz i 9.4.3.3 - "Aktuální členění závislých slovesných klauzí").
v případech elipsy řídícího substantiva v členských souřadných spojeních (typu "červené a bílé víno"; viz 5.12.1.2.1 - "Aktuální elipsa řídícího substantiva") má uzel reprezentující druhé (vyjádřené) substantivum v atributu tfa
hodnotu t
, ale zůstává viset vpravo od kořene souřadné struktury, i když hodnota atributu tfa
prvního terminálního členu souřadné struktury je f
(viz 9.2.2.4 - "Kontextová zapojenost výrazů nevyjádřených v povrchové podobě věty").
vlastní ohnisko (viz 9.3.1.1 - "Vlastní ohnisko") je v hloubkovém slovosledu umístěno na nejpravější cestě od efektivního kořene tektogramatického stromu, i když stojí v povrchovém pořadí na jiné pozici. Pokud je ve vlastním ohnisku výraz zachycený jako efektivní kořen tektogramatického stromu (vlastním ohniskem je řídící predikát) nevede od tohoto efektivního kořene žádná pravá cesta. Více viz 9.3.1.1 - "Vlastní ohnisko".
tektogramatický strom je projektivní (viz 9.3.4 - "Projektivita tektogramatického stromu").
Srovnej:
Černý [tfa
=f
] kocour [tfa
=t
] se napil [tfa
=f
] ze své [tfa
=t
] misky [tfa
=f
]
Jednotlivé uzly jsou podle své kontextové zapojenosti (podle hodnoty v atributu tfa
) umístěny buď napravo, nebo nalevo od svého řídícího uzlu, nikoli primárně od efektivního kořene klauze (řídícího slovesa). Srov. obr. 9.4.
Prezident [tfa
=f
] Klaus [tfa
=t
] odjel [tfa
=f
] včera [tfa
=t
] na zahraniční [tfa
=f
] návštěvu [tfa
=f
]
Sloveso na druhé pozici ve větě (viz 9.1.1 - "Povrchový slovosled"). Srov. obr. 9.5.
Taky [tfa
=f
] KAREL [tfa
=f
] se doma [tfa
=t
] ukázal [tfa
=t
]
Subjektivní pořadí (viz 9.1.1 - "Povrchový slovosled"). V tektogramatickém stromě jsou veškeré uzly posunuty do svých nepříznakových pozic podle základních pravidel o uspořádání uzlů v tektogramatickém stromě: jednotlivé uzly jsou podle své kontextové zapojenosti (podle hodnoty v atributu tfa
) umístěny buď napravo, nebo nalevo od svého řídícího uzlu. Srov. obr. 9.6.
Vlastním ohniskem rozumíme nejdynamičtější, sdělně nejzávažnější kontextově nezapojenou část věty.
V mluvené podobě věty nese vlastní ohnisko intonační centrum (viz 9.1.2.1 - "Intonační centrum").
Pokud je vlastním ohniskem substantivní skupina, bývá intonační centrum na posledním slově substantivní skupiny i v případě, že není jejím nejdynamičtějším členem. Tento fakt je způsoben silně gramatikalizovaným slovosledem substantivních skupin (viz i 9.3.3 - "Pořadí uzlů v substantivní skupině").
Vlastní ohnisko (viz 9.3.1.1 - "Vlastní ohnisko") je v hloubkovém slovosledu umístěno na nejpravější cestě od efektivního kořene tektogramatického stromu, i když stojí v povrchovém pořadí na jiné pozici. Pokud je ve vlastním ohnisku výraz zachycený jako efektivní kořen tektogramatického stromu (vlastním ohniskem je řídící predikát) nevede od tohoto efektivního kořene žádná pravá cesta.
Pozor! Na nejpravější cestě od efektivního kořene tektogramatického stromu mohou ležet i kontextově zapojené uzly (tzv. kvaziohniska - viz 9.3.1.2 - "Kvaziohnisko").
Srovnej:
(Mám rád červené tulipány, ale) v Holandsku jsem viděl i tulipány [tfa
=t
] modré [tfa
=f
]
Vlastním ohniskem je kontextově nezapojený výraz modré. Uzel reprezentující tento výraz bude v tektogramatickém stromě umístěn zcela vpravo (bude listem na nejpravější cestě tektogramatického stromu), a to i přesto, že řídící uzel vlastního ohniska reprezentuje kontextově zapojený výraz (kvaziohnisko) tulipány. Srov. obr. 9.7.
Kvaziohnisko jsou (kontrastivní i nekontrastivní) kontextově zapojené výrazy, jimž je podřízeno vlastní ohnisko (viz 9.3.1.1 - "Vlastní ohnisko"). Vlastní ohnisko může na kvaziohnisku záviset přímo, nebo může být i hlouběji závislým výrazem.
V hloubkovém slovosledu se uzly reprezentující kvaziohnisko, přestože jde o kontextově zapojené uzly, umísťují vpravo od svého řídícího uzlu. Uzly reprezentující kvaziohnisko jsou tedy takové kontextově zapojené uzly, které v tektogramatickém stromě leží na nejpravější cestě.
Srovnej:
(Kterého učitele jsi potkal?) Potkal jsem učitele [tfa
=t
] chemie [tfa
=f
]
Kontextově zapojený výraz učitel je kvaziohniskem (je mu podřízeno vlastní ohnisko, kterým je výraz chemie). Uzel reprezentující toto kvaziohnisko bude v tektogramatickém stromě umístěn vpravo od řídícího uzlu reprezentujícího predikát potkat. Srov. obr. 9.8.
Novináři měli příležitost ocenit tento jinak skvělý [tfa
=f
] vůz [tfa
=t
]
Kontextově zapojený výraz vůz je kvaziohniskem (je mu podřízeno vlastní ohnisko, kterým je výraz skvělý). Uzel reprezentující toto kvaziohnisko bude v tektogramatickém stromě umístěn vpravo od řídícího uzlu reprezentujícího predikát ocenit. Srov. obr. 9.9.