Aktuality za rok 2010

16. prosince 2010

Mezi cizojazyčné stránky v sekci „Odkazy“ byl přidán Genocide Archive Rwanda. Zde je možno díky interaktivnímu on-line rozhraní zhlédnout videozáznamy desítek rozhovorů (s anglickým překladem) a další materiály dokumentující genocidu Tutsiů, která proběhla ve Rwandě roku 1994.

--------------------------------

3. prosince 2010

Aktuální informace o dění v CVH Malach najdete nyní i v samostatné sekci „Program akcí“.

--------------------------------

15. listopadu 2010

Srdečně Vás zveme na promítání dokumentárního filmu „Oči holocaustu“ z cyklu „Hlasy umlčených“, které proběhne v úterý 30. listopadu 2010 od 17:30 v prostorách CVH Malach. Režisér Janos Szasz, jehož otec byl jedním z přeživších holocaustu, natočil maďarský dokument. Film zachycuje svědectví lidí, kteří holocaust zažili jako děti. Cyklus dokumentů „Hlasy umlčených“ vznikl roku 2004 v produkci Stevena Spielberga.

Vzhledem k omezené kapacitě nás v případě zájmu o návštěvu projekce informujte předem. Těšíme se na Vaši návštěvu!

--------------------------------

4. listopadu 2010

Moravská zemská knihovna Brno, Středisko služeb školám a Zařízení pro DVPP Brno a Klub školních knihoven SKIP pořádají ve dnech 24. - 25. listopadu 2010 v Moravské zemské knihovně Brno další ročník konference Informační gramotnost - vědomosti a dovednosti pro život (Jak ovlivňují a mění informační vzdělávání moderní technologie?).

Do programu prvního dne konference je zařazen i příspěvek o CVH Malach, který přednese koordinátor centra Jakub Mlynář. Během druhého dne se budou moci účastníci konference seznámit s praktickými inspiracemi, jak využívat materiál z Archivu vizuální historie ve výuce, jak studenty seznámit s určitým svědectvím (v živé nebo vizuálně zprostředkované podobě), jak vyvolat jejich empatii a pochopení obsahu svědectví - workshop proběhne pod vedením Martina Šmoka, vzdělávacího poradce Institutu USC Shoah Foundation.

Další podrobnosti o programu konference a možnosti přihlášení najdete zde.

--------------------------------

2. listopadu 2010

Národní institut dětí a mládeže Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Kulturním a vzdělávacím centrem Židovského muzea v Praze, Památníkem Terezín a Muzeem romské kultury v Brně vyhlašují 8. ročník literární, historické a fotografické soutěže DANIEL. Uzávěrka je 27. ledna 2011, další podrobnosti o soutěži a pravidla najdete zde.

--------------------------------

26. října 2010

Centrum vizuální historie Malach na Malostranském náměstí 25 vás zve na další Den otevřených dvěří, který se uskuteční v sobotu 13. listopadu od 10:00. Tato akce je určena zejména zájemcům o seznámení s Archivem vizuální historie, kteří nemohou Centrum Malach navštívit ve všední dny v běžných otevíracích hodinách. Samozřejmě zde však rádi uvítáme i pravidelné návštěvníky, které může zaujmout doprovodný program tohoto Dne otevřených dveří: naše pozvání přijala Mgr. Irena Náprstková se svými žákyněmi Belindou Bodingerovou a Veronikou Jedličkovou, které představí projekt "Zmizelí sousedé" na Rakovnicku a výsledek své práce, kterým je panel o příběhu přeživší Hany Pressburg.

Prosíme, abyste svou případnou účast z kapacitních důvodů oznámili prostřednictvím e-mailu malach(at)knih.mff.cuni.cz nebo na tel. 221 914 391. Těšíme se na vaši návštěvu!

--------------------------------

21. října 2010

CVH Malach najdete od nynějška také na sociální síti Facebook:

--------------------------------

20. října 2010

Právě vychází další číslo informačního magazínu Institutu USC Shoah Foundation s názvem PastForward. V aktuálním vydání pro podzim 2010 najdete např. rozhovor se Stevenem Spielbergem, pojednání o natáčení rozhovorů s přeživšími genocidy ve Rwandě a článek Martina Šmoka o aktivitách USC SFI v Evropě. Celý časopis je volně ke stažení jako PDF. V tištěné podobě bude magazín již brzy k dispozici v Centru Malach.

--------------------------------

13. října 2010

Zveme vás na promítání filmu „Pamatuji si“ z cyklu „Hlasy umlčených“, které proběhne v úterý 26. října 2010 od 17:30 v CVH Malach. Hodinový dokumentární film polského oscarového režiséra Andrzeje Wajdy zachycuje osudy čtyř lidí, kteří přežili holocaust. Jejich sousedé jim buď pomohli, nebo je udali... Cyklus dokumentů „Hlasy umlčených“ vznikl roku 2004 v produkci Stevena Spielberga. Pozvánku na promítání najdete zde jako PDF.

Rádi bychom touto projekcí zahájili tradici pravidelných pořadů, jejichž náplní budou témata související s historií 20. století a s osudy pamětníků, zaznamenanými v Archivu vizuální historie USC SFI. Vzhledem k omezené kapacitě CVH Malach vás prosíme, abyste nám o své plánované návštěvě projekce dali vědět předem.

--------------------------------

6. října 2010

Podzimní dvojčíslo informačního čtvrtletníku Nadačního fondu obětem holocaustu (2-3/2010) si můžete stáhnout zde ve formátu PDF.

--------------------------------

29. září 2010

Několik snímků z přednášky M. Šmoka a J. Mlynáře ve Vzdělávacím a kulturním centru Brno najdete v sekci „Fotogalerie“.

--------------------------------

14. září 2010

Ve čtvrtek 16. září od 18:00 se ve Vzdělávacím a kulturním centru Brno (pobočka VKC Židovského muzea v Praze) uskuteční přednáška Martina Šmoka a Jakuba Mlynáře, jejímž tématem bude Archiv vizuální historie USC SFI a CVH Malach. Posluchači se zde budou moci dozvědět více o povaze a specifikách audiovizuálního historického materiálu, ale i o samotném Archivu vizuální historie, možnostech vyhledávání, o české části sbírky a jejím obsahu, zkušenostech s aktivitami pražského Centra Malach a v neposlední řadě o vzdělávacím využití materiálu z archivu. Přednáška je přístupná veřejnosti a srdečně na ni tímto zveme všechny zájemce.

--------------------------------

2. září 2010

CVH Malach je i v novém školním roce 2010/2011 bezplatně otevřeno návštěvám studentů a žáků v rámci mimoškolních vzdělávacích aktivit. Informativní dopis a pozvánku pro školy najdete zde. Pokud byste v tomto roce rádi navštívili Centrum Malach se svými studenty, neváhejte nás kontaktovat!

--------------------------------

2. srpna 2010

Dnes večer se v Los Angeles koná předpremiéra filmu „A Film Unfinished“ režisérky Yael Hersonski. Po samotném promítání následuje diskuse, které se kromě tvůrců filmu zúčastní i Stephen Smith, ředitel Institutu USC Shoah Foundation.

Snímek je sestaven z nezpracovaného filmového materiálu, který byl po skončení 2. světové války nalezen v nacistickém archivu. Dokumentární záběry varšavského ghetta se záhy staly vzácným autentickým záznamem válečné reality tohoto ghetta. Pozdější nálezy dalších pásek ovšem ukázaly, že spíše než o skutečný dokumentární film jde zčásti o fiktivní hrané pasáže z chystaného propagandistického filmu, který měl ukázat život tehdejších varšavských Židů v mnohem lepším světle...

Od 18. srpna se „A Film Unfinished“ začíná vysílat v kinech v USA a než se dostane i k nám, můžete zhlédnout alespoň trailer k filmu, případně získat mnoho dalších informací a materiálů na stránkách společnosti Oscilloscope, která snímek produkovala.

--------------------------------

21. července 2010

V pravidelném pořadu Českého rozhlasu Leonardo „Nula - jednička“ hovořil 19. července Marek Kuchařík s hosty z Katedry kybernetiky ZČU v Plzni, prof. Josefem Psutkou a ing. Janem Švecem. Tématem třináctiminutového příspěvku je vývoj a fungování systému pro rychlé vyhledávání slov v mluvených záznamech, který byl v ČR vytvořen v rámci mezinárodního projektu MALACH a aplikován na soubor českých výpovědí svědků holocaustu v archivu Institutu USC Shoah Foundation. Záznam celého pořadu si můžete poslechnout na stránkách ČRo.

--------------------------------

12. července 2010

V sekci „Odkazy“ přibyly další dva pozoruhodné projekty.

Prvním z nich je český portál dobrovolné iniciativy Političtí vězni.cz, který obsahuje životní příběhy bývalých politických vězňů a vězeňkyň komunistického režimu. Kromě textového přepisu mnoha rozhovorů s přímými pamětníky zde najdete také zvukové i filmové nahrávky, obrazový materiál a další dokumenty.

Neméně zajímavý je polský projekt vznikající pod záštitou neziskové organizace Karta. „Archiwum Historii Mówionej“ (Archiv orální historie) tvoří v Polsku vůbec největší sbírka životopisných svědectví, která začala vznikat již v roce 1987. V současné době je v archivu na 2700 audionahrávek a 70 filmových rozhovorů, jejichž úryvky jsou na webu volně k dispozici. Indexovaný materiál je možno prohledávat on-line pomocí klíčových slov, témat a jmen osob.

--------------------------------

7. července 2010

V minulých dnech došlo k několika podstatným změnám znění klíčových slov a synonym v tezauru Archivu vizuální historie. Všechna klíčová slova jsou nyní nově setříděna tak, aby jejich prohledávání bylo přehlednější a uživatelsky vstřícnější. Stručné shrnutí provedených úprav najdete zde, případně jej můžete stáhnout i ve formátu PDF.

--------------------------------

17. června 2010

K dnešnímu dni přesáhl počet návštěv na YouTube kanále Institutu USC Shoah Foundation hranici 100 000 zhlédnutí. Od ledna letošního roku jsou zde postupně zveřejňovány kromě dalších materiálů především sestřihy archivních rozhovorů i desítky interview v plné délce (zejména v angličtině).

--------------------------------

31. května 2010

V sekci „Fotogalerie“ můžete najít několik snímků ze zatím posledního dne otevřených dveří, který proběhl 18. 4. 2010 při příležitosti dubnového svátku Jom ha-šo'a (Den památky obětí holocaustu). Všem účastníkům a účastnicím děkujeme za návštěvu!

--------------------------------

7. května 2010

Vítáme vás na nových webových stránkách CVH Malach!

Oficiální spuštění webu CVH Malach probíhá ve dnech 65. výročí osvobození Československa a konce druhé světové války. Při této příležitosti jsme pro vás připravili krátký sestřih z filmových výpovědí přeživších holocaustu, jejichž svědectví se s mnoha dalšími nacházejí v digitálním archivu Institutu USC Shoah Foundation. Ve videoklipu naleznete úryvky ze svědectví pěti pamětníků, týkající se sklonku druhé světové války a osvobození ghetta v Terezíně. Sestřih spolu s dalšími informacemi k tématu naleznete v sekci „Pro školy a pedagogy“.


Site is valid XHTML 1.0 and valid CSS. Maintained with TED Notepad and Vim text editors.
2009 © Institute of Formal and Applied Linguistics. All Rights Reserved. Access counter: 2991.

Site navigation: