PRŮVODCE ČESKÝM AKADEMICKÝM KORPUSEM 1.0

5. Instalace

Pro usnadnění práce uživatelů s ČAK jsou k dispozici "instalační" programy pro operační systémy Linux a MS Windows. Poznamenejme však, že komponenty CD-ROM budou pouze zkopírovány, ne nainstalovány! Instalaci nástrojů budou uživatelé muset provést samostatně - v adresáři každého nástroje je k dispozici soubor README_CZ.txt, ve kterém jsou uvedeny systémové požadavky nástroje a odkazy na uživatelskou dokumentaci včetně instalačních pokynů. Zároveň je možné většinu částí ČAK 1.0 používat přímo z distribučního CD-ROM nebo z jeho kopie. V 5.1 je uveden přehled všech nástrojů dostupných na CD-ROM a jejich (ne)spustitelnost pod  operačními systémy Linux a MS Windows.

V průběhu "instalace" budou uživatelé vyzváni k výběru komponent (balíčků), které si přejí zkopírovat, a k určení cílového adresáře. Struktura cílového adresáře bude dodržovat adresářovou strukturu distribučního CD-ROM.

Na začátku "instalace" si bude uživatel moci vybrat mezi dvěma typy "instalace":

  • základní, která pokrývá zkopírování kompletní dokumentace, instalačních balíčků Bonito a nástroje STYX.
  • uživatelská, která pokrývá zkopírování libovolné komponenty CD-ROM dle volby uživatele.

Instalace na Linuxu. V kořenovém adresáři CD-ROM spusťte program ./Instaluj-na-Linuxu.pl.

Instalace na MS Windows. "Instalační" program spusťte poklepem na ikonu Instaluj-na-Windows.exe v kořenovém adresáři CD.

Upozornění č. 1: Pro vyhledávání v ČAK1.0 pomocí nástroje Bonito není nutné kopírovat ČAK 1.0 ve formátu xml z adresáře cac10/data/pml.

Upozornění č. 2: Při zakoupení cd-rom ČAK 1.0 v kamenném obchodě, je třeba vyplnit licenční ujednání a elektronicky jej podepsat na adrese http://ufal.mff.cuni.cz/corp-lic/cac10-reg-cz.html. Tímto krokem navýšíte počet registrovaných uživatelů, tolik důležitý pro zdroje dalšího financování. Jako prémii Vám pošleme tričko!!

Tabulka 5.1. Spustitelnost nástrojů pod operačními systémy Linux a MS Windows

Nástroj Linux MS Windows
Bonito ano ano
LAW ano ano
STYX ano ano
morph_chain ano ne