Tags: 

Úvod

Česká lingvistická olympiáda (ČLO) je každoroční soutěž v řešení lingvisticky orientovaných úloh pro studenty středních škol. Pro úspěšné vyřešení úloh je potřeba se pořádně zamyslet a pochopit, jak fungují nejrůznější jazykové jevy ve více či méně exotických jazycích. V úlohách se tak můžete setkat s angličtinou, arabštinou, čínštinou, ale i starou chetitštinou či jazyky, které dnes používá už jen hrstka mluvčích. Popisované jazyky není třeba znát, všechny údaje potřebné k vyřešení úloh jsou v nich obsažené.

V rámci lingvistiky se úlohy ČLO týkají různých subdisciplín, včetně komputační a formální lingvistiky, fonetiky a fonologie. Obecně pak svým zaměřením ČLO spojuje různé prvky lingvistiky, informatiky a matematiky, zajímavá je tedy pro studenty se zájmem o řadu rozdílných oborů.

ČLO je vyhlašována Filozofickou a Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy v Praze a dále je spoluvyhlašovaná Ministerstvem školství, mláděže a tělovýchovy jako soutěž kategorie B.

Informace o aktuálním ročníku 2017/18 naleznete zde.

Máte-li k ČLO dotaz nebo připomínku, můžete se na nás obrátit na adrese info@lingol.cz.

 

ČLO zaštiťují

Mezinárodní lingvistická olympiáda

Mezinárodní lingvistická olympiáda (International Linguistic Olympiad, zkráceně IOL) je každoroční klání týmů mladých jazykovědců z více než 25 zemí celého světa. Účastníci řeší část úloh samostatně, část v týmu. Podmínkou účasti nejsou žádné speciální znalosti, stačí bystrá hlava (a možná alespoň povrchní znalost nějakých cizích jazyků) a věk menší než 19 let. V posledních letech se IOL pravidelně účastní i český tým, milou tradicí se již stalo, že zpátky přivezeme několik ocenění. 

V roce 2017 český čtyřčlenný tým ve složení Eliška Freibergerová, Tereza Maláčová, Michaela Svatošová a Jan Petr předvedl na Mezinárodní lingvistické olympiádě v irském Dublinu úctyhodný výkon, jehož výsledkem byly tři stříbrné medaile a čestné uznání.

Mezinárodní kolo lingvistické olympiády se letos uskuteční v Praze v areálu České zemědělské univerzity za podpory Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, více informací o mezinárodní kole najdete na webu letošního ročníku.

Studium lingvistiky

Zaujala vás lingvistika natolik, že byste se jí rádi věnovali i po  maturitě? Skvělý nápad! Stručný přehled lingvistických oborů na Univerzitě Karlově v Praze si můžete prohlédnout zde (zmenšený obrázek níže je odkaz na plnou verzi textu):

 

Leták

Zde si můžete stáhnout leták ČLO, abyste měli co vyvěsit na nástěnku ;) Zmenšený obrázek níže je odkaz na plnou verzi.

 Leták ČLO – náhled