Tags: 

Stránky České lingvistické olympiády se natrvalo přesouvají na adresu www.lingol.cz !!!

 

Úvod

Česká lingvistická olympiáda (ČLO) je každoroční soutěž v řešení lingvisticky orientovaných úloh pro studenty středních škol. Pro úspěšné vyřešení úloh je potřeba se pořádně zamyslet a pochopit, jak fungují nejrůznější jazykové jevy ve více či méně exotických jazycích. V úlohách se tak můžete setkat s angličtinou, arabštinou, čínštinou, ale i starou chetitštinou či jazyky, které dnes používá už jen hrstka mluvčích. Popisované jazyky není třeba znát, všechny údaje potřebné k vyřešení úloh jsou v nich obsažené.

V rámci lingvistiky se úlohy ČLO týkají různých subdisciplín, včetně komputační a formální lingvistiky, fonetiky a fonologie. Obecně pak svým zaměřením ČLO spojuje různé prvky lingvistiky, informatiky a matematiky, zajímavá je tedy pro studenty se zájmem o řadu rozdílných oborů.

ČLO je vyhlašována Filozofickou a Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy a dále je spoluvyhlašovaná Ministerstvem školství, mláděže a tělovýchovy jako soutěž kategorie B. Čtyři nejlepší soutěžící reprezentují Česko na Mezinárodní lingvistické olympiádě (International Linguistics Olympiad), která se každý rok koná v jedné z více než 30 účastnických zemí.

Aktuality

ČLO zve na Evropský den jazyků 26. 9.

Rádi bychom všechny naše příznivce pozvali na jazykový festival Evropský den jazyků, který pořádá Filozofická fakulta UK v prostorách Kampusu Hybernská po celý den 26. 9. Během festivalu se různým způsobem v rámci přednášek, minikurzů a workshopů představí desítky evropských i světových jazyků. Svůj stánek zde bude mít i ČLO. Více informací najdete na webu festivalu.

Ročník 2018/19

Informace o letošním ročníku naleznete zde.


Další informace

ČLO zaštiťují

Mezinárodní lingvistická olympiáda

Mezinárodní lingvistická olympiáda (International Linguistic Olympiad, zkráceně IOL) je každoroční klání týmů mladých jazykovědců z více než 25 zemí celého světa. Účastníci řeší část úloh samostatně, část v týmu. Podmínkou účasti nejsou žádné speciální znalosti, stačí bystrá hlava (a možná alespoň povrchní znalost nějakých cizích jazyků) a věk menší než 19 let. V posledních letech se IOL pravidelně účastní i český tým, milou tradicí se již stalo, že zpátky přivezeme několik ocenění. 

V roce 2017 český čtyřčlenný tým ve složení Eliška Freibergerová, Tereza Maláčová, Michaela Svatošová a Jan Petr předvedl na Mezinárodní lingvistické olympiádě v irském Dublinu úctyhodný výkon, jehož výsledkem byly tři stříbrné medaile a čestné uznání.

Mezinárodní kolo lingvistické olympiády se letos uskuteční v Praze v areálu České zemědělské univerzity za podpory Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, více informací o mezinárodní kole najdete na webu letošního ročníku.

Studium lingvistiky

Zaujala vás lingvistika natolik, že byste se jí rádi věnovali i po  maturitě? Skvělý nápad! Stručný přehled lingvistických oborů na Univerzitě Karlově v Praze si můžete prohlédnout zde (zmenšený obrázek níže je odkaz na plnou verzi textu):

 

Leták

Zde si můžete stáhnout leták ČLO, abyste měli co vyvěsit na nástěnku ;) Zmenšený obrázek níže je odkaz na plnou verzi.

 Leták ČLO – náhled