Negační a afirmační výrazy interpretujeme jako rematizátory ve dvou případech:
negační výrazy popírají platnost obsahu celé výpovědi, nebo jen její části.
Negační výrazy, které popírají platnost obsahu výpovědi (celé, nebo jen její části), jsou zachyceny jako rematizátory, neboť v dosahu negačního výrazu není vždy celá klauze včetně řídícího predikátu, ale negován (rematizován) může být i menší úsek věty.
Pozor! Jako rematizátor chápeme v těchto případech i morfém syntaktické negace (reprezentovaný uzlem se zástupným t-lematem #Neg
). Jde o poněkud specifický rematizátor, protože v povrchové podobě není realizován samostatným lexémem, ale morfémem připojeným ke slovesu, a proto se nemůže volně pohybovat po větě. Nicméně ani v dosahu negačního morfému není vždy celá klauze. Dosah rematizátoru je tu třeba určit na základě kontextu.
Uzel reprezentující negační částici (ne, nikoli/v) nebo morfém (ne-) (functor
=RHEM
) se v tektogramatickém stromě umísťuje podle základních pravidel o umístění rematizátoru (viz 9.6.2 - "Základní pravidla o umístění rematizátorů v tektogramatickém stromě").
Srovnej:
Petr neparkoval na parkovišti. (Jel po silnici.)
V dosahu negace je celý úsek parkoval na parkovišti včetně řídícího predikátu. Uzel reprezentující negaci slovesa (t_lemma
=#Neg
) bude zachycen jako rematizátor, jako nejpravější levý přímý potomek uzlu reprezentujícího řídící predikát parkovat. Srov. obr. 7.272.
Petr neparkoval na parkovišti. (Parkoval v garáži.)
V dosahu negace je jen doplnění místa na parkovišti. Uzel reprezentující negaci slovesa (t_lemma
=#Neg
) bude zachycen jako nejbližší levá sestra prvního uzlu reprezentujícího výraz, který má negační rematizátor ve svém dosahu, tj. jako levá sestra uzlu pro předložkovou skupinu na parkovišti.
Petr parkoval ne na parkovišti. (Parkoval v garáži.)
V dosahu negace je jen doplnění místa na parkovišti. Uzel reprezentující negační výraz (t_lemma
=ne) bude zachycen jako nejbližší levá sestra prvního uzlu reprezentujícího výraz, který má negační rematizátor ve svém dosahu, tj. jako levá sestra uzlu pro předložkovou skupinu na parkovišti.
Karel nepsal milostné dopisy Kláře. (Místo toho šel ven.)
V dosahu syntaktické negace je celý úsek psal milostné dopisy Kláře včetně řídícího predikátu. Uzel reprezentující negaci slovesa (t_lemma
=#Neg
) bude zachycen jako nejpravější levý přímý potomek uzlu reprezentujícího řídící predikát psát. Srov. obr. 7.273.
Karel nepsal milostné dopisy Kláře. (Psal je Aleně.)
V dosahu syntaktické negace je pouze adresát Kláře (v dosahu není řídící predikát). Uzel reprezentující negaci slovesa (t_lemma
=#Neg
) bude zachycen jako nejbližší levá sestra prvního uzlu reprezentujícího výraz, který má negační rematizátor ve svém dosahu, tj. jako levá sestra uzlu pro substantivum Klára. Srov. obr. 7.274.
Karel nepsal milostné dopisy Kláře. (Psal referát do školy.)
V dosahu syntaktické negace je celý úsek milostné dopisy Kláře (v dosahu není řídící predikát). Uzel reprezentující negaci slovesa (t_lemma
=#Neg
) bude zachycen jako nejbližší levá sestra prvního uzlu reprezentujícího výraz, který má negační rematizátor ve svém dosahu, tj. jako levá sestra uzlu pro substantivum dopisy. Srov. obr. 7.275.
Karel nepsal milostné dopisy Kláře. (Jenom obchodní.)
V dosahu syntaktické negace je pouze atribut milostné (v dosahu není řídící predikát). Uzel reprezentující negaci slovesa (t_lemma
=#Neg
) bude zachycen jako nejbližší levá sestra prvního uzlu reprezentujícího výraz, který má negační rematizátor ve svém dosahu, tj. jako levá sestra uzlu pro adjektivum milostné. Srov. obr. 7.276.
!!! Nejasné je zatím umístění negačního rematizátoru v konstrukcích s neurčitými slovesnými tvary typu Rozhodl jsem se ten plot nepostavit.
negační nebo afirmační výrazy (jen částice ne, nikoli/v nebo ano) zastupují v povrchové podobě věty elidované sloveso a vyjadřují jeho kladný nebo záporný význam.
Zastupuje-li negační nebo afirmační výraz elidované sloveso v kladném nebo v záporném významu, pak chápeme tento výraz jako rematizátor, který je nejdynamičtějším výrazem v dané verbální skupině; je-li řídící sloveso verbální skupiny zároveň řídícím slovesem věty (je reprezentováno jako efektivní kořen tektogramatického stromu), pak je negační nebo afirmační výraz vlastním ohniskem věty.
Při doplňování nového uzlu pro elidované sloveso postupujeme v zásadě podle pravidel v 5.12.1.1 - "Elipsa řídícího slovesa"; při elipse, která přesahuje rámec jedné věty, dáváme před kopírováním uzlu (aktuální elipsa) přednost doplnění uzlu se zástupným t-lematem #EmpVerb
, které tu zastupuje obecný význam "platnosti / neplatnosti děje" (gramatická elipsa).
Uzel reprezentující částici ne, nikoli/v nebo ano (functor
=RHEM
) má v atributu tfa
vyplněnou hodnotu f
a je nejpravějším přímým potomkem doplněného uzlu pro sloveso.
Srovnej:
Petr přišel, ale Karel ne.
= Petr přišel, ale Karel nepřišel.
Uzel reprezentující negační výraz ne bude zachycen jako rematizátor ve vlastním ohnisku, tj. jako uzel ležící na nejpravější cestě v tektogramatickém stromě. Srov. obr. 7.277.
Petr nepřišel, ale Karel ano.
= Petr nepřišel, ale Karel přišel.
Uzel reprezentující afirmační výraz ano bude zachycen jako rematizátor ve vlastním ohnisku, tj. jako uzel ležící na nejpravější cestě v tektogramatickém stromě. Srov. obr. 7.278.
(Napsal to Jirka?) Pokud ano, pošli mi to.
= Pokud platí ano/ pokud se tak stalo, pošli mi to.
Uzel reprezentující afirmační výraz ano bude zachycen jako rematizátor, který bude pravým (nejpravějším) přímým potomkem doplněného uzlu pro sloveso. Srov. obr. 7.279.
Další příklady:
Jirka mi napsal, ale Honza {psát} ne.RHEM
Hanka nepřišla pozdě, ale Jitka {přijít} ano.RHEM
(Přijdeš zítra na přednášku?) Určitě ano.RHEM
{#EmpVerb
}
Pozor! Rozlišujeme členskou a větnou souřadnost podle slovosledného postavení negační nebo afirmační částice (viz 5.6.1.2 - "Souřadnost členská, větná a smíšená"):
Nekoupil chleba, ale máslo {koupit} ano.RHEM
Větná souřadnost.
Koupil chleba, ale máslo {koupit} ne.RHEM
Větná souřadnost.
Koupil chleba, ale ne.CM
máslo.
Členská souřadnost. Stojí-li negační částice za spojovacím výrazem mezi souřadně spojenými doplněními, zachycujeme souřadnost jako souřadnost členskou a negační výraz jako výraz modifikující souřadné spojení. K tomu viz 7.13.3 - "Negační výrazy jako výrazy modifikující význam souřadicího spojovacího výrazu".
K hranici mezi rematizátorem a výrazem modifikujícím souřadicí spojovací výraz u negačních výrazů viz 7.13.3 - "Negační výrazy jako výrazy modifikující význam souřadicího spojovacího výrazu".
Další pravidla (pokud jde o hodnoty atributu tfa
a postavení rematizátorů v tektogramatickém stromě) viz 9.6 - "Rematizátory".
Obrázek 7.273. Negační morfém jako rematizátor
Karel nepsal milostné dopisy Kláře. (Místo toho šel ven.)
Obrázek 7.275. Negační morfém jako rematizátor
Karel nepsal milostné dopisy Kláře. (Psal referát do školy.)