Některá substantiva (například: slovo, otázka, výrok a jiná) mohou uvozovat jak přímou řeč (viz 7.3.1.2 - "Přímá řeč jako doplnění substantiva"), tak tzv. meta-užití nějakého slova nebo i celého spojení slov (viz 7.8.3 - "Výrazy užité metajazykově"). Srov.:
Vhodnost těch nemalých investic obhajuje slovy: "Velká část budov je.RSTR
ve velmi zanedbaném stavu."
Substantivum slovo uvozuje přímou řeč.
Slovo "klika.ID
" má několik významů.
Substantivum slovo uvozuje metajazykově užitý výraz.
Za substantiva, která neuvozují přímou řeč, ale meta-užití, považujeme substantiva: nápis, text, výraz. Například: Billboard s nápisem "Vpřed.ID
".
Metajazykově užitý výraz (slova nebo celého spojení slov, i klauzi) zachycujeme jako identifikační strukturu (viz 7.8.1.3 - "Identifikační struktura"). Naproti tomu přímá řeč není nikdy zachycena jako identifikační struktura.
Hranice u výrazů "ano", "ne". Mezi meta-užitím a přímou řečí se rozhodujeme i u negačních a afirmačních výrazů ano a ne. Rozlišujeme mezi případy, ve kterých jde o pronášení výpovědi s významem souhlasu nebo nesouhlasu (přímá řeč), a případy, ve kterých se hovoří o výrazech ano a ne jako o slovech nebo pojmech (meta-užití). Srov.:
Jak mám poznat, kdy říci " {#EmpVerb
.EFF
} ano.PARTL
"
Výraz ano (ve významu "souhlasím", "platí ano") je zachycen jako přímá řeč. Podle pravidel o stanovení efektivního kořene uvozené přímé řeči (uvedených v 7.3 - "Přímá řeč") je do tektogramatického stromu doplněn uzel pro prázdné sloveso.
Další příklady:
Referendum řeklo {#EmpVerb
.EFF
} ne.PARTL
to kratičké "{#Idph
.DENOM
} ano.ID
"
Výraz ano je chápán jako meta-užití. Podle pravidel o zachycování identifikačních struktur (viz 7.8.1.3 - "Identifikační struktura") je do tektogramatického stromu doplněn nový uzel s t-lematem #Idph
.
Další příklady:
francouzské {#Idph
.DENOM
} ano.ID
ze stoupenců " {#Idph
.PAT
} ano.ID
"
Graficky (pomocí uvozovek) označená přímá řeč a meta-užití jsou odlišeny různými hodnotami (dsp
a meta
) v atributu quot/type
(viz 7.19.1 - "Text v uvozovkách").