Reflexiva (tj. zvratná zájmena osobní i přivlastňovací), která jsou slovesnými nebo substantivními doplněními, mají v tektogramatickém stromě svůj vlastní uzel a jejich t-lematem je jednotné zástupné t-lema #PersPron
. Tato zvratná zájmena mají vždy gramatickou koreferenci. Koreferují primárně s doplněním v pozici subjektu, a to se subjektem nejbližším (tedy primárně se subjektem ve stejném podstromu; pokud není subjekt ve stejném podstromu přítomen, koreferuje zvratné zájmeno se subjektem nejbližšího podstromu vyššího).
Zvratná osobní zájmena. Koreferovaným členem zvratného osobního zájmena se je v aktivních konstrukcích takřka vždy subjekt řídícího slovesa klauze, který se rovná valenční pozici aktora (ACT
). V konstrukci s opisným pasivem je koreferovaným členem opět subjekt řídícího slovesa věty, kterému však v tomto případě odpovídá příslušný aktant valenčního rámce slovesa (zpravidla PAT
). Srov.:
Sobě nedopřeje matka nikdy nic.
Zvratné zájmeno sobě koreferuje se subjektem matka, který se rovná valenční pozici aktora.
Žádná práce by neměla být konána pro sebe samu, ale pro potěšení vlastní a druhých.
Zvratné zájmeno pro sebe koreferuje se subjektem práce, který se rovná valenční pozici patientu.
Další příklady:
Informace o tom, co o sobě, dva roky po rozvodu, už nevíme {#PersPron
.ACT
}. obr. 8.1
Neschopnost opozičních stran {#Cor
.ACT
} vzdorovat své vlastní lenosti. obr. 8.2
Zvratná posesivní zájmena. U zvratného posesivního zájmena svůj je situace složitější. I zde sice můžeme říci, že svůj primárně (a nejčastěji) koreferuje s nejbližším subjektem, ale můžeme se setkat také s jinými případy:
u sloves kontroly (viz 8.2.4.2 - "Typy sloves kontroly"), u kterých je kontrolujícím členem jiný aktant než aktant odpovídající subjektu.
V těchto případech nekoreferuje svůj (které je v podstromu, jehož kořen reprezentuje infinitiv (případně jeho nominalizaci) s kontrolovaným subjektem) s nejbližším subjektem (tedy s kontrolovaným subjektem infinitivu/nominalizace), ale se subjektem slovesa kontroly; srov.:
Mnohá ze svých děl Reich nedovoluje {#Gen
.ADDR
} {#Cor
.ACT
} provozovat bez vlastní hráčské účasti.
Posesivní zvratné zájmeno svůj koreferuje až se subjektem slovesa kontroly dovolovat (se substantivem Reich), nikoli se subjektem nejbližším, tedy se subjektem ve stejném podstromu, kterým je kontrolovaný subjekt infinitivu reprezentovaný ve stromě uzlem s t-lematem #Cor
(kontrolujícím členem subjektu infinitivu je adresát slovesa dovolovat). Srov. obr. 8.3.
v klauzích se slovesem ve 3. osobě.
V těchto klauzích se svůj používá pro koreferenci ke kterémukoli aktantu, a to i k takovému, který není v pozici subjektu. Jedná se pak často o nestandardní použití zájmena svůj; srov.:
Jejich kajakářské disciplíny oplývají desítkami vynikajících soupeřů a je také pravděpodobné, že při svém profesionálním přístupu k závodění i k životosprávě jim chybí trochu víc uvolněnosti.
Posesivní zvratné zájmeno svůj koreferuje s patientem jim, který není v pozici subjektu. Srov. obr. 8.4.
Také záměna zájmena svůj za zájmeno jeho se objevuje stále častěji. Respektujeme záměr mluvčího, zájmeno ponecháváme v dané podobě a zachycujeme příslušný koreferenční vztah. Srov.:
Představitelé České lotynky tvrdí, že v souvislosti se současnou negativní kampaní v některých sdělovacích prostředcích nezaznamenali pokles zájmu o jejich loterijní hry.
Zájmeno jejich je zde užito nestandardně místo zvratného zájmena svůj. V tektogramatickém stromě bude zachycena jen textová koreference namísto gramatické. Srov. obr. 8.5.
V současnosti se stále více, zejména v jazyce reklamy a v žurnalistice, setkáváme také s posesivním zájmenem v příslušné 1. nebo 2. osobě (na místě zájmena zvratného zájmena); například:
Užijte si vaši dovolenou!
I v těchto případech respektujeme záměr mluvčího, zájmeno ponecháváme v dané podobě a podle použité formy volíme druh koreference.
Obrázek 8.1. Koreference u zvratných zájmen
Informace o tom, co o sobě, dva roky po rozvodu, už nevíme.
Obrázek 8.2. Koreference u zvratných zájmen
Neschopnost opozičních stran vzdorovat své vlastní lenosti.
Obrázek 8.3. Koreference u zvratných zájmen
Mnohá ze svých děl Reich nedovoluje provozovat bez vlastní hráčské účasti.
Obrázek 8.4. Koreference u zvratných zájmen
Jejich kajakářské disciplíny oplývají desítkami vynikajících soupeřů a je také pravděpodobné, že při svém profesionálním přístupu k závodění i k životosprávě jim chybí trochu víc uvolněnosti.
Obrázek 8.5. Nezvratné zájmeno na místě zájmena zvratného
Představitelé České lotynky tvrdí, že v souvislosti se současnou negativní kampaní v některých sdělovacích prostředcích nezaznamenali pokles zájmu o jejich loterijní hry.
Nezaznačení koreference u zvratných zájmen. Koreferenci u zvratných zájmen nezaznačujeme ve dvou případech:
o koreferenční vztah se nejedná v případech, kdy zvratné zájmeno tvoří součást ustáleného spojení, frazému. Takové použití zvratného zájmena signalizuje funktor DPHR
(viz 5.8 - "Frazémy").
Příklady:
Cena akcií vzrostla i u IPB, což je svým způsobem podivuhodné.
Svého času jsme to tak dělali.
To je problém sám o sobě.
o koreferenci neuvažujeme ani u tzv. etického dativu označeného funktorem BEN
(viz 6.9.1 - "BEN").
Příklad:
Potentáti v bance koupí za deset, prodají si za patnáct.