Doplněk vyjádřený neurčitým slovesným tvarem je trojí:
doplněk vyjádřený participiem (viz 5.10.2.1 - "Doplněk vyjádřený participiem"),
doplněk vyjádřený přechodníkem (viz 5.10.2.2 - "Doplněk vyjádřený přechodníkem"),
doplněk vyjádřený infinitivem (viz 5.10.2.3 - "Doplněk vyjádřený infinitivem").
T-lematem těchto doplňků je infinitiv slovesa, který má vždy vyplněný i valenční rámec.
Vztah doplňku ke jménu je vyjádřen i formálně (u participií a přechodníků), a sice shodou jmenných kategorií neurčitého slovesného tvaru (rod a číslo) právě s tím jménem, ke kterému se doplněk vztahuje. Toto řídící jméno je také ve vztahu gramatické koreference s jedním z valenčních členů (s aktorem nebo patientem) neurčitého slovesného tvaru vystupujícího ve funkci doplňku (viz 8.2.3 - "Koreference u doplnění s dvojí závislostí vyjádřených slovesnou formou").
Ustrnulé, nekongruentní přechodníky a participia nezachycujeme jako doplňky, ale zachycujeme je pomocí jiných funktorů; více viz 5.5.1.2.1 - "Nekongruentní participiální konstrukce" a 5.5.1.3.1 - "Ustrnulé přechodníkové konstrukce".
Závislá participiální konstrukce, pokud není aktantem řídícího slovesa, je v pravidelných případech zachycena jako doplněk (k tomu viz 5.5.1.2 - "Závislé participiální konstrukce").
Příklady:
Odcházela poražena.COMPL
obr. 5.177
Akce, podporována.COMPL
mnoha sponzory, se velmi zdařila.
Kongruentní přechodníkové tvary (jejichž subjekt koreferuje se subjektem řídícího slovesa) zachycujeme v pravidelných případech vždy jako konstrukce doplňkové (viz k tomu 5.5.1.3 - "Přechodníkové konstrukce").
Příklady:
Odešel, zpívaje si.COMPL
obr. 5.178
Odcházel, byv poražen.COMPL
Konstrukce typu "seděl hlavu skloněnou". Do skupiny doplňků vyjádřených přechodníkem patří i doplňky typu "seděl hlavu skloněnou". Jedná se o konstrukce, ve kterých po slovese (zpravidla vyjadřujícím nějakou činnost osoby) následuje přechodníková vazba s elidovaným řídícím přechodníkem slovesa mít. Povrchovou elipsu přechodníku v tektogramatickém stromě nahrazujeme doplněným uzlem pro prázdné sloveso, tedy uzlem s t-lematem #EmpVerb
a s funktorem COMPL
.
Příklady:
Seděla hlavu {#EmpVerb
.COMPL
} skloněnou. obr. 5.179
Jan tam stál {#EmpVerb
.COMPL
} ruce v kapsách. obr. 5.180
Pozor! Doplněk vyjádřený přechodníkem zastupuje i uzel pro prázdné sloveso (#EmpVerb
.COMPL
), který doplňujeme v některých konstrukcích s přímou řečí (uzel tu zastupuje přechodník od slovesa říci). Více viz 7.3 - "Přímá řeč".
Infinitiv po slovesech smyslového vnímání (tzv. slovanský akuzativ s infinitivem) zachycujeme ve většině případů jako valenční pozici efektu (Viděl Karla přijít.EFF
).
Doplněk vidíme v příkladech jako:
Našel Karla ležet.COMPL
na posteli. obr. 5.181
!!! Infinitiv v pozici doplňku se v PDT zřejmě nevyskytl. Ukazuje se, že není příliš mnoho sloves, po kterých hodnotíme doplnění vyjádřené infinitivem jako nevalenční a doplňkové (s gramatickou koreferencí, viz 8.2.3 - "Koreference u doplnění s dvojí závislostí vyjádřených slovesnou formou"). Do budoucna je proto třeba otázku valence a gramatických koreferenčních vztahů u doplnění vyjádřených infinitivem v těchto případech přehodnotit.