Archiv Muzea romské kultury v Brně

V létě roku 2012 proběhla v Centru vizuální historie Malach digitalizace několika desítek analogových videokazet z fondu Muzea romské kultury v Brně. Tento unikátní materiál je nyní k dispozici badatelům, studentům, pedagogům a dalším zájemcům společně s ostatními archivními zdroji v CVH Malach při MFF UK.
Nahrávky obsahují orálně historické rozhovory s přeživšími romského holocaustu v českém a slovenském jazyce, ale také další dokumentaci romských dějin a kultury. Většina interview byla pořízena výzkumníky z Muzea romské kultury v Brně nebo Židovského muzea v Praze na přelomu 20. a 21. století.
Digitalizované nahrávky jsou s laskavým svolením Muzea romské kultury přístupné návštěvníkům CVH Malach, a to zejména k výzkumným nebo vzdělávacím účelům. V průběhu roku 2013 budou rozhovory katalogizovány a anotovány, aby bylo usnadněno jejich badatelské využití. Vytvořeno bude rovněž uživatelské rozhraní k prohledávání katalogu a přehrávání videonahrávek.
O Muzeu romské kultury v Brně
Historie Muzea romské kultury v Brně sahá do roku 1991, kdy bylo založeno z iniciativy romských intelektuálů jako nevládní nezisková organizace. Sama myšlenka romského muzea však vznikla daleko dříve, již koncem šedesátých let, kdy dočasné uvolnění politických poměrů umožnilo fungování Svazu Cikánů – Romů (1969-1973). Od 1. ledna 2005 je Muzeum romské kultury státní příspěvkovou organizací Ministerstva kultury.
Během prvních deseti let své existence fungovalo muzeum v provizorních prostorách. Teprve na konci roku 2000 se přestěhovalo do nově opraveného, původně vybydleného domu, který stojí v samém centru brněnské romské čtvrti – Cejl.
Muzeum se od počátku snažilo především budovat sbírkové fondy, dokumentující kulturu a dějiny Romů. Spravuje fondy tradičních řemesel a profesí, typů obydlí, vybavení interiéru, oděvu a šperku, výtvarného umění, písemného materiálu, plakátů a pozvánek, audio, foto a videodokumentace, knihovny, ohlasů kultury Romů v kultuře majoritní a sebedokumentace muzea. Fondy, které v současné době obsahují na třicet tisíc položek, jsou pravidelně rozšiřovány pomocí terénního sběru a soustavné dokumentace a jsou přístupny badatelům z nejrůznějších studijních oborů. Kromě sbírkotvorné činnosti patří mezi aktivity muzea pořádání výstav, které mapují romské umění a kulturu Romů u nás i v zahraničí a také široká škála vzdělávacích a volnočasových projektů pro romské děti z Brna.
Muzeum romské kultury v Brně je v mnoha ohledech ojedinělým projektem, který stojí poněkud v pozadí zájmu české laické veřejnosti. Jeho aktivity a především pak z architektonického i muzeálního hlediska atraktivní stálá expozice je vyhledávaným cílem mnoha zahraničních hostů – odborníků i turistů. V „brněnském Bronxu“, téměř v sousedství vily Tugendhat tak stojí pětipodlažní dům, který uchovává známky pozvolna mizející kultury.
