Aktuality za rok 2012

21. prosince 2012

Zimní číslo informačního bulletinu Nadačního fondu obětem holocaustu najdete ke stažení na webu NFOH.

--------------------------------

21. listopadu 2012

CVH Malach a Pražské centrum židovských studií při FF UK vás srdečně zvou na přednášku prof. M. Luisy Juárez Hervás z filosofické fakulty Universidad de Alcalá v Madridu na téma: „The Discourse of European Identity in Current Spanish Life: An Analysis of Various Examples of Holocaust Remembrance and Representation“. Přednáška bude proslovena v angličtině a proběhne ve čtvrtek 6. prosince od 17:30 v budově MFF UK na Malostranském náměstí 25, v místnosti S9 (1. patro). Další podrobnosti včetně abstraktu najdete na pozvánce (PDF) nebo v sekci Program akcí.

--------------------------------

12. listopadu 2012

CVH Malach vyhlašuje první ročník komiksově-výtvarné soutěže pro studenty a žáky všech typů škol (od mateřské školy až po vysokoškoláka). Zadání soutěže a pravidla najdete zde:
Komiksově-výtvarná soutěž CVHM

--------------------------------

6. listopadu 2012

Pod záštitou Ústavu germánských studií FF UK a ve spolupráci s Pražským centrem židovských studií proběhne ve středu 7. listopadu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze přednáška významného německého egyptologa, historika a teoretika kulturní paměti, profesora Jana Assmanna. Přednášku na téma „Exodus – History and Memory“ pronese prof. Assmann od 18.00 v místnosti 131 v hlavní budově FF na Palachově náměstí. Více informací najdete na webu FF UK.

--------------------------------

5. listopadu 2012

V pondělí 5. listopadu se na půdě Poslanecké sněmovny PČR konala konference „Tváří v tvář zlu: Wallenbergova pomoc maďarským Židům během holocaustu“, uspořádaná při příležitosti 100. výročí narození Raoula Wallenberga, který v roce 1944 jako švédský diplomat v Budapešti zachránil desetitisíce Židů před deportací. Konference proběhla pod záštitou J.E. paní Miroslavy Němcové, předsedkyně PS PČR, J.E. pana Jaakova Levyho, velvyslance Státu Izrael v ČR, J.E. paní Anniky Jagander, velvyslankyně Švédského království v ČR, J.E. pana Tibora Peto, velvyslance Maďarské republiky v ČR a J.E. kardinála Mons. Dominika Duky O.P., Arcibiskupa pražského. Konference se konala za podpory Česko-izraelské smíšené obchodní komory, Federace židovských obcí v České republice, Ústavu pro studium totalitních režimů a Centra vizuální historie Malach při MFF UK. Pozvánka ve formátu PDF s podrobnějšími informacemi ke stažení zde.

--------------------------------

24. října 2012

Nadační fond obětem holocaustu (NFOH) připravil podzimní číslo svého InfoBulletinu, kde se můžete dočíst nejen o činnosti NFOH a podporovaných projektech, ale najdete zde také pozvánky na zajímavé podzimní akce, informaci o nové knížce Katky Steinové a mnoho dalšího.

--------------------------------

15. října 2012

Jako 25. svazek edice Magnetka nakladatelství Epocha právě vychází kniha Mgr. Milana Hese, Ph.D., s názvem „Čekání na smrt: Rodinný tábor českých Židů v Osvětimi“. Autor během své práce na knize využil mezi jinými zdroji také Archiv vizuální historie USC Shoah Foundation, který je dostupný v CVH Malach. Následuje stručná anotace knihy:

Jednání nacistů s českými Židy v Osvětimi vyvolávalo otazníky. K čemu měl tábor sloužit? Měl představovat jakési alibi pro správu osvětimské "továrny na smrt"? Chtěli nacisté sehrát nové divadlo pro zástupce Červeného kříže, jak se jim podařilo v Terezíně? Jaký mu byl vyměřen čas a co rozhodlo o jejich existenci? Kdy a proč se esesáci rozhodli "rodinný tábor" likvidovat? Na mnohé se snaží kniha Čekání na smrt odpovědět líčením každodenních poměrů mezi vězni, pro které využívá i svědectví přeživších, i forem odporu v Osvětimi, do nichž byli zasvěceni "terezínští vězni".

Milan Hes: Čekání na smrt

--------------------------------

25. září 2012

První výroční konference Pražského centra židovských studií proběhne ve dnech 17.-21. 10. 2012. Další informace, například anotace jednotlivých příspěvků, najdete na webu PCJS, plakát lze stáhnout jako PDF zde. Příspěvek Jakuba Mlynáře z CVH Malach bude na programu konference v pátek 19. října od 14 hodin.

Na plakát se již nedostala prezentace Muzea dějin polských Židů, pana Macieje Ruczaje z Polského institutu, která se koná ve středu 17. října od 16:30-18:00 hodin v Židovském muzeu v Praze (Oddělení pro vzdělávání a kulturu).

--------------------------------

20. září 2012

Ve středu 19. září 2012 proběhl v budově MFF UK na Malostranském náměstí tradiční Jeden den s informatikou, určený zejména pro studenty středních škol a 2. stupně ZŠ se zájmem o informatiku ve všech jejích podobách a uplatněních. Součástí bohatého programu byl také „interaktivní stánek“ v CVH Malach, kde se návštěvníci dozvěděli základní informace o Archivu vizuální historie USC Shoah Foundation, vyzkoušeli si práci s vyhledávacími nástroji a za vyluštění křížovky vycházející z archivních interview mohli získat drobné odměny.

Studenti luští křížovku, jejíž tajenka vycházejí z Archivu vizuální historie USC SF

--------------------------------

14. září 2012

V sekci „Fotogalerie“ najdete vybrané fotografie ze srpnového semináře pro pedagogy z ČR a Ukrajiny.

--------------------------------

31. srpna 2012

V pondělí 3. září začínají opět platit běžné otevírací hodiny CVH Malach, které najdete v „Kontaktech“.

--------------------------------

28. srpna 2012

Závěrečnou zprávu o průběhu seminářů USC Shoah Foundation v CVH Malach najdete na webu MFF UK spolu s desítkou fotografií od Ibry Ibrahimoviče.

--------------------------------

8. srpna 2012

V rámci letního semináře „Svědectví pamětníků ve výuce pro 21. století“ se v úterý 14. srpna od 20:00 koná veřejná projekce unikátního dokumentárního filmu Emila Weisse „Falkenau, vision de l'impossible“ (1988). Promítání proběhne v Oddělení pro vzdělávání a kulturu ŽMP (Maiselova 15, Praha 1). Podrobnosti najdete na plakátu níže nebo ve francouzštině zde.

--------------------------------

10. července 2012

Druhé letošní číslo InfoBulletinu Nadačního fondu obětem holocaustu je ke stažení na webu NFOH.

--------------------------------

29. června 2012

Nejnovější číslo magazínu PastForward vydávaného Institutem USC Shoah Foundation lze stáhnout ve formátu PDF na webu Institutu. Najdete zde mimo jiné článek prof. Jana Hajiče (ÚFAL MFF UK), Pavla Ircinga a prof. Josefa Psutky (Katedra kybernetiky FAV ZČU) o nových možnostech vyhledávání v audiovizuálních archivních záznamech (str. 28).

--------------------------------

26. června 2012

Během letních prázdninových měsíců (s platností od 2. července do 31. srpna 2012) budou otevírací hodiny CVH Malach upraveny takto:

pondělí: 09:00-16:00
úterý: zavřeno
středa: 09:00-16:00
čtvrtek: zavřeno
pátek: 09:00-16:00

Práce s Archivem vizuální historie mimo uvedené hodiny je možná po předchozí dohodě. Od 3. září 2012 bude CVH Malach opět otevřeno ve standardních otevíracích hodinách.

--------------------------------

22. června 2012

Nová verze 6.3 on-line uživatelského rozhraní Archivu vizuální historie USC SFI obsahuje mimo jiné možnost zobrazení geografických klíčových slov v mapě, fonetické vyhledávání jmen a další vylepšení.

--------------------------------

18. června 2012

Časopis Studie z aplikované lingvistiky nabízí volně ke čtení celé texty z rubriky Kronika z dosud vydaných čísel. Najdete zde také krátký článek o CVH Malach a Archivu vizuální historie USC SFI, který je zde přístupný.

--------------------------------

13. června 2012

S laskavým svolením autorky a vydavatele uveřejňujeme článek Anny Hájkové '„Řekla jsem si, že se prostě musím nějak přizpůsobit”: Mladé české ženy v ghettu Terezín' (Soudobé dějiny 4, 18 [2011]: 603-628). Časopisu Soudobé dějiny děkujeme za souhlas se zveřejněním.

--------------------------------

8. června 2012

Pražské centrum židovských studií při FF UK pořádá ve dnech 21.–22. 6. mezinárodní workshop „Zobrazení šoa v literatuře, divadle a filmu ve střední Evropě: v 70. a 80. letech 20. století“. Další podrobnosti, program a abstrakty jednotlivých příspěvků naleznete na webu centra.

--------------------------------

28. května 2012

Ve středu 23. května na konferenci InForum 2012 představili Jakub Mlynář a Martin Šmok různé způsoby vzdělávacího využití audiovizuálních svědectví z Archivu vizuální historie USC SFI, který je přístupný v CVH Malach. Prezentaci i plný text příspěvku najdete ve sborníku z konference.

--------------------------------

22. května 2012

Národní archiv tento týden zveřejnil digitalizované matriky židovských náboženských obcí v Česku (téměř 65 tisíc stran): informace / digitalizované archiválie. Současně byly zveřejněny reprodukce celého archivního fondu „Státní tajemník u říšského protektora v Čechách a na Moravě“ (přes 121 tisíc stran) – digitalizované archiválie najdete zde.

--------------------------------

15. května 2012

U příležitosti dubnového Dne vzpomínání na oběti holocaustu (Jom ha-šoa) navštívil renomovaný historik Jehuda Bauer Institut USC Shoah Foundation v Los Angeles. Záznam jeho hodinové přednášky si můžete poslechnout zde.

--------------------------------

2. května 2012

K Archivu vizuální historie USC SFI se nyní můžete připojit také z počítačů v Referenčním centru Židovského muzea v Praze (U Staré školy 1, Praha 1). Všechny rozhovory s přeživšími a svědky holocaustu jsou zde dostupné registrovaným čtenářům a návštěvníkům. Přístup k Archivu zprostředkovává CVH Malach při MFF UK.

--------------------------------

30. dubna 2012

V neděli 29. dubna 2012 proběhlo v historických prostorách Karolina slavnostní otevření Centra židovských studií Filozofické fakulty UK, které se má stát interdisciplinární platformou zaměřenou na studium a zkoumání židovské literatury, dějin, jazyka, filosofie, náboženství, umění a kultury. Záštitu nad CŽS převzal Ing. Jan Fischer. Další podrobnosti a tiskovou zprávu s fotografiemi najdete na webových stránkách FF UK.

--------------------------------

25. dubna 2012

První letošní číslo čtvrtletního Magazínu CVH Malach si můžete přečíst zde.

Magazín vychází jen krátce před datem uzávěrky přihlášek do letního workshopu pro pedagogy a autory vzdělávacích materiálů, pořádaného Institutem USC Shoah Foundation. Jedinečný seminář s velice zajímavým programem za účasti domácích i zahraničních odborníků se bude konat v srpnu 2012 v CVH Malach, více informací i přihlašovací formulář najdete na webu USC SFI. Pokud máte zájem o účast, s příhlášením neváhejte, posledním možným termínem je pondělí 30. dubna!

Do rubriky Vybráno z Archivu jsme zařadili článek Milana Hese, který dokládá využitelnost svědectví z Archivu vizuální historie USC SFI ve výzkumu regionální historie. Na stránkách věnovaných spřízněným projektům a organizacím tentokrát představujeme brněnské Muzeum romské kultury, které je v evropském kontextu unikátní institucí zaměřenou na dějiny a kulturu romského etnika. Součástí muzejního fondu MRK jsou také desítky hodin audiovizuálního materiálu, jehož digitalizace právě probíhá v CVH Malach.

V rubrice Texty přibližujeme vybrané aspekty zpracovávání materiálu z Archivu vizuální historie a projekt MALACH, který proběhl v letech 2002—2007. Na závěrečných stránkách si můžete přečíst další ze studentských textů zaslaných do soutěže Daniel, jejíž výsledky nedávno vyhlásil Národní institut dětí a mládeže při MŠMT v prostorách Oddělení pro kulturu a vzdělávání ŽMP. Podobně jako v minulém čísle jsme kromě povídky Karolíny Frühbauerové z Plzně přidali také dvě fotografie Kristýny Závěrkové.

Přejeme vám zajímavé čtení a těšíme se na případné ohlasy!

Titulní strana čtvrtého čísla Magazínu CVH Malach

--------------------------------

12. dubna 2011

Jom ha-šoa (Den vzpomínání na oběti holocaustu) připadá tento rok na středu 18. dubna. Nadační fond obětem holocaustu a Institut Terezínské iniciativy opět pořádají od 14 do 17 hodin veřejné čtení jmen obětí holocaustu na pražském náměstí Míru. Tato připomínková akce se letos bude konat již posedmé. V roce 2012 bude připomenuto také 70. výročí zahájení hromadných transportů Židů z Protektorátu Čechy a Morava. Během druhé světové války bylo více než 80 000 českých a moravských Židů odvlečeno do nacistických koncentračních táborů a ghett, většina z nich se osvobození nedočkala...

Více informací najdete na oficiální pozvánce na akci či v tiskové zprávě k akci.

--------------------------------

23. března 2012

Institut USC Shoah Foundation vyzývá pedagogy z celé České republiky, kteří se při práci se studenty věnují zkoumání předsudků, netolerance a fanatismu, k podání žádosti o účast v expertním vzdělávacím programu v Centru vizuální historie Malach v Praze. Program „Svědectví pamětníků ve výuce pro 21. století“ je příležitostí k profesionálnímu růstu nejen pro pedagogy, ale také pro metodology a autory vzdělávacích materiálů. Jeho cílem je rozvíjet schopnost smysluplného a efektivního využití svědectví pamětníků ve vzdělávání. Využití filmových výpovědí nabízí v mnoha oblastech možnosti rozvoje nových gramotností potřebných pro 21. století, kromě jiných informační, mediální a digitální gramotnosti. Úspěšní kandidáti se stanou součástí národního týmu středoškolských pedagogů, kteří budou vyvíjet a implementovat vzdělávací projekty založené na filmových svědectvích z archívu Institutu, se závazkem aktivně se o své znalosti a výsledky dělit s ostatními. Ubytování, cestovné i strava budou účastníkům uhrazeny.

Workshop bude probíhat ve dnech 13. – 17. srpna 2012 v CVH Malach v Praze. Uzávěrka přihlášek je 30. dubna 2012.

Další informace o programu a přihlašovací formulář naleznete na webu USC SFI.

--------------------------------

22. března 2012

Institut Nadace šoa Univerzity Jižní Kalifornie (USC SFI) vypisuje stipendijní program vzdělávací spolupráce a vyzývá k zaslání návrhů. USC SFI v rámci programu poskytne grant 2 500 USD jako podporu pro vybrané pedagogické pracovníky institucí disponujících přístupovým místem k Archivu vizuální historie USC SFI, aby začlenili svědectví pamětníků z archivu do nových nebo stávajících kurzů. Jelikož Univerzita Karlova v Praze tento archiv již třetím rokem zpřístupňuje v CVH Malach, jedná se o výjimečnou možnost pro vyučující a akademické pracovníky ze všech fakult UK. Uzávěrka je již 6. dubna 2012! Více podrobností najdete zde.

--------------------------------

7. března 2012

Do letošního ročníku soutěže „Student Voices“ organizované Institutem Nadace šoa na Univerzitě Jižní Kalifornie přišlo 15 krátkých studentských filmů. Jednotlivé příspěvky můžete na webu USC SFI nejen zhlédnout, ale svým hlasováním také ovlivnit výsledky soutěže.

--------------------------------

16. února 2012

S platností od 20. února jsou otevírací hodiny CVH Malach upraveny takto:

pondělí(zavřeno)
úterý09:00-18:00
středa09:00-16:00
čtvrtek13:00-16:00
pátek09:00-16:00

Práce s archivem v CVH Malach je po předchozí dohodě možná i mimo uvedené otevírací hodiny.

--------------------------------

14. února 2012

Zpráva o CVH Malach vyšla v novém čísle časopisu SALi - Studie z aplikované lingvistiky.

--------------------------------

9. února 2012

Přečtěte si nové číslo Magazínu CVH Malach, které je volně ke stažení jako PDF.

Toto číslo je svým způsobem speciální, protože vychází krátce po slavnostním setkání ke druhému výročí CVH Malach. Zprávu z této akce najdete v rubrice Aktuality. Do rubriky Texty jsme zařadili článek o fulltextovém vyhledávání v mluvené řeči, které bylo v testovacím provozu spuštěno v CVH Malach právě v souvislosti s druhým výročím. Tento systém značně vylepšuje možnosti prohledávání audiovizuálního materiálu dostupného v CVH Malach a věříme, že se s jeho zpřístupněním návštěvníkům Archivu vizuální historie USC SFI otevřou zcela nové způsoby využití. Rubrika Vybráno z Archivu je věnována památce prof. Kolomana Gajana, významného českého historika a dlouholetého pedagoga FF UK, který zemřel v prosinci 2011. Vzpomínky prof. Gajana jsou v Archivu vizuální historie zachyceny ve více než tříhodinovém rozhovoru. Jak už se stalo zvykem, také v tomto čísle najdete další z nejzdařilejších studentských příspěvků do soutěže Daniel, kterou každoročně pořádá Národní institut dětí a mládeže při MŠMT ve spolupráci s VKC Židovského muzea v Praze. Tentokrát jsme vedle povídky Jany Leichterové zařadili také dvě fotografie Kristýny Závěrkové z aktuálního ročníku soutěže. Rubrika Spřízněné projekty pak přibližuje aktivity obecně prospěšné společnosti Živá paměť.

Přejeme vám zajímavé čtení a těšíme se na vaše případné ohlasy!

Titulní strana třetího čísla Magazínu CVH Malach

--------------------------------

7. února 2012

Uveřejňujeme elektronický sborník příspěvků prof. Jana Hajiče, Jakuba Mlynáře, Pavla Ircinga, Jana Švece, Martina Šmoka a Milana Hese ze setkání ke 2. výročí fungování CVH Malach.

--------------------------------

3. února 2012

Výběr fotografií ze seminárního setkání u příležitosti 2. výročí CVH Malach najdete v naší „Fotogalerii“.

--------------------------------

31. ledna 2012

V pátek 27. ledna, v den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, se v budově Informatické sekce MFF UK na Malostranském náměstí konalo setkání ke druhému výročí CVH Malach, které bylo zaměřeno na různé možnosti vědeckého i vzdělávacího využití materiálu z Archivu vizuální historie USC SFI. Fotografie z 2. výročního setkání najdete v naší „Fotogalerii“, zveřejněn byl také sborník příspěvků ve formátu PDF.

Seminář zahájil prof. RNDr. Jan Hajič, Dr., ředitel Ústavu formální a aplikované lingvistiky a jeden ze zakladatelů CVH Malach. Přiblížil historii celého projektu, účast vědců z MFF UK na mezinárodním projektu MALACH, smysl a cíle CVH Malach, ale i nové způsoby vědeckého využití rozhovorů z Archivu na MFF UK, které budou od roku 2012 rozvíjeny v rámci projektu AMALACH, zaměřeného na automatické rozpoznávání mluvené řeči a strojový překlad.

Koordinátor CVH Malach Mgr. Jakub Mlynář shrnul loňský rok v přehledu nejvýznamnějších událostí, akcí, seminářů a workshopů. Představil webové stránky a Magazín CVH Malach, který vychází od června 2011. Uvedl, že pro letošní rok připravuje CVH Malach kromě dalších podobných akcí také doktorandskou konferenci, na níž by si mohli mladí badatelé vzájemně představit výsledky své práce s Archivem vizuální historie USC SFI. Připravují se také tematické vzdělávací programy pro střední školy a gymnázia.

Velký ohlas měl příspěvek Ing. Pavla Ircinga, Ph.D., a Ing. Jana ŠveceKatedry kybernetiky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Přiblížili nový vyhledávací systém, který je velmi užitečným doplněním ke stávajícím vyhledávacím nástrojům, jak se mohli účastníci sami v praxi přesvědčit. V nahrávkách výpovědí v českém jazyce lze díky systému vytvořenému na ZČU fulltextově vyhledávat libovolná slova. Vyhledávač je v testovacím provozu od února k dispozici návštěvníkům CVH Malach.

Po přestávce následoval příspěvek Martina Šmoka, poradce pro vzdělávací programy Institutu USC Shoah Foundation. Zaměřil se na statistické porovnání využití a návštěvnosti Archivu vizuální historie USC SFI v různých částech světa a představil také vzdělávací portál IWitness, díky kterému mohou s tisícem vybraných anglických svědectví on-line pracovat pedagogové a studenti z celého světa, aniž by museli přímo navštívit přístupové místo do Archivu.

Poslední tři příspěvky dopoledního výročního semináře patřily středoškolským pedagogům, resp. jejich studentům. Mgr. Milan Hes, vyučující na Gymnáziu Budějovická a doktorand na FF UK, se ve svém příspěvku zaměřil na specifika audiovizuálního svědectví jako školního historického pramene. Představil také část výsledků svého šetření mezi studenty, s nimiž již několikrát v CVH Malach pracoval. Středoškoláci často oceňují, že rozhovory s přímými pamětníky historických událostí poutavou formou přibližují „velké dějiny“ formou životních příběhů konkrétních lidí, což v běžném učebnicovém pojetí dějepisu zpravidla schází.

V rámci projektu Zmizelí sousedé, který probíhá již více než desetiletí na českých a moravských školách ve spolupráci VKC Židovského muzea v Praze a o. s. Zapomenutí, vystoupili studenti z Gymnázia a SOŠ v Moravských Budějovicích. Pod vedením Mgr. Jitky Cardové představili své pátrání po osudech Edity Friedové a Otty Schwarzbarta.

V závěru semináře představil výsledky své práce Mgr. Vojtěch Holub se studenty Euroškoly Česká Lípa SOŠ, kteří po návštěvě CVH Malach zpracovali vybrané rozhovory s pamětníky do podoby krátkých dokumentárních filmů. Jeden z těchto filmů, které jsou k dispozici na DVD, pak měli účastníci výročního semináře CVH Malach možnost zhlédnout.

--------------------------------

10. ledna 2012

Zveme vás na výroční setkání u příležitosti druhého výročí otevření CVH Malach, které se bude konat v pátek 27. ledna 2012 od 9:30 v místnosti S9 v 1. patře budovy MFF UK na Malostranském náměstí 25. Můžete se těšit nejen na aktuální zprávy o novinkách v CVH Malach během uplynulého roku, ale také na řadu poutavých příspěvků o praktickém vědeckém i vzdělávacím využití materiálu z archivu USC SFI. Podrobný program najdete v sekci „Program akcí“.

Pokud máte zájem o účast na lednové výroční konferenci, prosím, kontaktujte nás na e-mailu malach(at)knih.mff.cuni.cz nebo telefonicky na 221 914 391.


Site is valid XHTML 1.0 and valid CSS. Maintained with TED Notepad and Vim text editors.
2009 © Institute of Formal and Applied Linguistics. All Rights Reserved. Access counter: 2961.

Site navigation: