Věta, která je reprezentována jedním tektogramatickým stromem, je tvořena jednou nebo více klauzemi.
Podle vztahu závislosti rozlišujeme:
klauze nezávislé.
Nezávislé klauze jsou takové klauze, jejichž řídící člen (efektivní kořen) není závislý na žádném jiném členu téže ani jiné klauze.
V tektogramatickém stromu jsou efektivními kořeny reprezentované věty vždy efektivní kořeny nezávislých klauzí. Efektivní kořeny nezávislých klauzí však mohou být zachyceny i v nižších patrech stromu (například při vsuvce, viz 5.4.3 - "Spojování slovesných a neslovesných klauzí").
Nezávislé klauze mohou být slovesné i neslovesné.
klauze závislé.
Závislé klauze jsou takové klauze, jejichž řídící člen (efektivní kořen) je závislý na členu jiné klauze.
Závislé klauze jsou především klauze slovesné. Ve specifických případech mohou být závislé i klauze neslovesné (viz 5.4.3 - "Spojování slovesných a neslovesných klauzí").
Podle řídícího členu klauze rozlišujeme:
klauze slovesné.
Slovesné klauze jsou takové klauze, jejichž řídícím členem (predikátem) je určitý slovesný tvar (případně i neurčitý slovesný tvar a další formální realizace plnící funkci slovesného predikátu; viz 5.4.1 - "Slovesné klauze").
Slovesné klauze mohou být závislé i nezávislé.
klauze neslovesné.
Neslovesné klauze jsou takové klauze, jejichž řídícím členem není sloveso.
Neslovesné klauze jsou zpravidla nezávislé. Závislé bývají neslovesné klauze jen ve specifických případech (viz 5.4.3 - "Spojování slovesných a neslovesných klauzí").
V této sekci popisujeme určování slovesných (5.4.1 - "Slovesné klauze") a neslovesných (5.4.2 - "Neslovesné klauze") klauzí a základní pravidla jejich spojování vztahy závislosti a nezávislosti (5.4.3 - "Spojování slovesných a neslovesných klauzí").