Other releases by ÚFAL

Schmidtová Patrícia, Rosa Rudolf, Košťák David, Studeník Tomáš, Hrbek Daniel, Musil Tomáš, Doležal Josef, Dušek Ondřej, Mareček David, Vosecká Klára, Nováková Máša, Žabka Petr, Zakhtarenko Alisa, Jurko Dominik, Kinská Martina, Kocmi Tom, Bojar Ondřej: THEaiTRE: Generating Theatre Play Scripts using Artificial Intelligence
SCHMIDTOVÁ PATRÍCIA, ROSA RUDOLF, KOŠŤÁK DAVID, STUDENÍK TOMÁŠ, HRBEK DANIEL, MUSIL TOMÁŠ, DOLEŽAL JOSEF, DUŠEK ONDŘEJ, MAREČEK DAVID, VOSECKÁ KLÁRA, NOVÁKOVÁ MÁŠA, ŽABKA PETR, ZAKHTARENKO ALISA, JURKO DOMINIK, KINSKÁ MARTINA, KOCMI TOM, BOJAR ONDŘEJ (2022). THEaiTRE: Generating Theatre Play Scripts using Artificial Intelligence. Copyright © Institute of formal and applied linguistics, Charles University, Prague, Czech Republic. ISBN 978-80-88132-14-1. 244 pp.
Full PDFBibTex
Kolářová Veronika, Vernerová Anna, Klímová Jana: NomVallex I. Valenční slovník substantiv
KOLÁŘOVÁ VERONIKA, VERNEROVÁ ANNA, KLÍMOVÁ JANA (2020). NomVallex I. Valenční slovník substantiv. Copyright © Institute of Formal and Applied Linguistics, Charles University, Prague, Czech Republic. ISBN 978-80-88132-07-3. 234 pp.
PreviewBibTexBuy in Karolinum e-shop