SIS code: 
Semester: 
winter
E-credits: 
2
Examination: 
C
Instructor: 

NPFL130 Filosofie jazyka a NLP

ZS 2023/2024

English summary: in this class we are going to read important texts concerning the philosophy of language and discuss their relation to NLP (Natural Language Processing). Unless there are students interested in this class being in English, it will be held in Czech. In case you are interested in the class and do not speak Czech, please send me an email.

O semináři

Předběžně rozvrženo na úterý od 15:40, učebna S6. Pokud si chcete seminář zapsat, ale termín vám nevyhovuje, napište mi email. Pokud by takových studentů bylo víc, můžeme během září domluvit změnu rozvrhu.

Na semináři budeme číst významné texty z oblasti filosofie jazyka a diskutovat o jejich vztahu k počítačovému zpracování textu (Natural Language Processing, NLP).

Účast na semináři nevyžaduje žádné předběžné znalosti filosofie, stačí ochota číst, přemýšlet a diskutovat. Přehled v oblasti NLP se může hodit, ale také není nutný, vše podstatné v rámci semináře vysvětlíme/zopakujeme.

Program bude podobný jako v minulých letech, jednotlivé texty k diskusi budou voleny po domluvě s účastníky semináře.

Podmínky získání zápočtu: přiměřená aktivní účast a referát (lze nahradit krátkou písemnou prací, nebo aktivní přípravou na seminář).

Materiály k semináři

Program semináře

Další doporučená literatura

  • Peregrin: Kapitoly z analytické filosofie
  • Marvan: Otázka významu
  • Lycan: Philosophy of Language
  • Kolman: Idea, číslo, pravidlo
  • Peregrin: Struktura a význam
  • https://plato.stanford.edu/