SIS code:
Semester:
summer
E-credits:

Umělá inteligence pro humanitní a společenské vědy

Artificial Intelligence for the Humanities

Umělá inteligence je velmi aktuálním a sílícím trendem pronikajícím do nejrůznějších oblastí života i většiny vědních oborů, včetně humanitních a společenskovědních. Tímto kurzem reagujeme na rostoucí význam rychle se uplatňujících počítačových technologií a srozumitelnou formou představujeme technologické základy umělé inteligence. Kurz je určen především studentům humanitních a společenskovědních oborů, a to na jakémkoliv stupni (Bc/Mgr/PhD).

Cíle předmětu

Studenti během kurzu získají teoretické znalosti i praktické dovednosti potřebné pro řešení praktických úloh s využitím dostupných dat a metod umělé inteligence, zejména z oblasti analýzy textů. Za tímto účelem se naučí využívat nástroje implementované v programovacím prostředí R a samostatně se orientovat v technické literatuře. Absolvent kurzu má schopnost analyzovat a zpracovat data z různých oblastí humanitních nebo společenských věd a tato data využívat pro experimentování s umělou inteligencí.

Předpoklady

U studentů předpokládáme chuť experimentovat s umělou inteligencí, včetně neuronových sítí. Zájemci o tento kurz by měli ovládat základy práce v systému R a měli by mít alespoň elementární znalosti o systematickém zpracování a statistické analýze dat. Tyto vstupní předpoklady lze nahradit docházkou na paralelně vyučovaný kurz "Zpracování a analýza dat pro humanitní a společenské vědy" [NPFL 143].

Kalendář

V letním semestru 2023/24 nebude kurz vyučován. Studenti si mohou zapsat kurz JTB349, který se koná v níže uvedené dny v čase 10:00-14:00 v Areálu Jinonice v posl. č. B230.

Materiály pro C4DHI

datum    téma   přednáška   cvičení  domácí úkol
0.           -- 0.domcvic
 5.   3/5   Workshop k řešení datově-orientovaných projektů