Resources and Tools for Information Systems (REST)
- dokumentace projektu

Použité nástroje

Popis použitých nástrojů během práce na projektu

Wink

Pro nástroje s grafickým rozhraním jsme připravili demosnímky. Výběr vhodného nástroje pro jejich tvorbu byl rychlý - našli jsme dva free nástroje:

Výstup nástroje Wink se nám líbil víc, proto jsme demosnímky vytvořili v něm. Žádný jednotný grafický styl jsme nenavrhli. Každý z autorů demosnímek navrhl a realizoval podle sebe. Demosnímky jsou česky a anglicky.

Pod MS Windows šlapal Wink celkem rozumně, pod Linuxem už tolik ne, jak píše Petr Pajas: ten Wink me moc nenadchnul. V linuxu mi nefunguji klavesove zkratky, takze se vse musi delat mysi pres ikonu v panelu (jenze pak nejdou delat jednotlive screenshoty s rozbalenym menu, protoze to se zase zabali) a kdyz pouziju funkci automatickeho nahravani x snimku za sekundu, tak se s tim neda pracovat (smazani 1. snimku z 2minutove nahravky winku trvalo asi 20 minut).

InstallJammer

InstallJammer je multiplatformní grafický instalátor, který je už dlouho používán pro instalaci Netgraphu, a proto i u ČAKu byl pro instalaci Netgraphu použit (jednoduše řečeno, instalační skript ČAKu pouze zavolá standardní instalátor Netgraphu). Samotné vytváření instalačního balíčku v InstallJammeru probíhá v přehledném grafickém prostředí a je dobře konfigurovatelné. Z toho, co InstallJammer nabízí, používá instalátor Netgraphu např. proměnné, které umí substituovat podle údajů získaných během instalace (jako instalační adresář).

TrEd

Pro anotování (tj. editaci stromů) a pro automatické kontroly se používal editor TrEd. Během anotování měli anotátoři zapnutý kontext PML_CAC_A_Edit - zde je přehled jeho maker. Soubor PML_CAC_A_Edit.mac je k dispozici ke stažení - DOPLNIT. JESTE DOPLNIT Kirilovo makro pro porovnani dvou anotovanych souboru.

Netgraph a btred

Pro poloautomatické kontroly jak na morfologické, tak analytické rovině jsme používali dva nástroje - Netgraph a btred. V Netgraphu šly snadno najít některé chyby, a pokud byly řídké, šly pak ručně opravit v Tredu. V případě složitějších testů konzistence a správnosti dat, které jsme kopírovali a pro naše potřeby upravovali z projektu PDT, bylo potřeba použít btred - ten rovněž mohl řadu věcí i opravit.

Všechny použité skripty pro kontrolu morfologické anotace lze najít v projektovém adresáři /net/projects/REST/data/CAC/m_a_kontroly/ntred/scripts

Skripty pro kontrolu analytické anotace jsou v tomto projektovém adresáři /net/projects/REST/data/CAC/m_a_kontroly/analyticke/skripty

Rozdělení analytických kontrolních skriptů na "stopro" a "ostatní" se ukázalo jako nevhodné, neboť žádný z předpokládaně "stopro" skriptů nemohl být použit bez toho, aby se jeho výstup kontroloval ručně. V souboru /net/projects/REST/data/CAC/m_a_kontroly/plan_a_prubeh_kontrol.utf8.txt je uveden seznam všech použitých skriptů (na obou rovinách (k analytické rovině se vztahuje poslední uvedený skript, který sdružuje všechny kontrolní skripty pro analytickou rovinu)), často i s výčtem provedených oprav; na začátku souboru zbývá několik méně důležitých plánovaných kontrol, na které už nedošlo.

Analytické kontrolní skripty našly o několik řádů méně chyb než skripty psané pro morfologickou rovinu. Fungovaly tak, že v datech označovaly podezřelá místa - v několika etapách pak bylo možno tato místa opravit (nejprve anotátoři, pak arbitr (ti případně opravili analytickou anotaci), nakonec kontrolor (ten případně opravil morfologickou anotaci)).

Technická editace Průvodce

Viz část Publikace --> Průvodce ČAK 2.0.

Nástroje pro vytváření instalačních programů pro MS Windows a Linux
## Ondra Bojar