English Česky
Header Image n.1Header Image n.2Header Image n.3Header Image n.4Header Image n.5Header Image n.6Header Image n.7

Obsah

Jak prohlížet stromy

Stromy se dají prohlížet dvěma způsoby:

  1. procházení předgenerovaných SVG obrázků stromů ve webovém prohlížeči;
  2. otevření XML dat v editoru stromů TrEd.

Prohlížení SVG obrázků

Všechna data PDT 2.5 jsme převedli do SVG, abyste si je mohli prohlédnout ve svém internetovém prohlížeči. Stromy vypadají úplně stejně jako v TrEdu. Velmi snadno se jimi můžete probírat v našem prohlížeči (položka „Vizualizace“ v hlavním menu), který jsme celý vytvořili pouze za použití standardních webových technologií. Vše, co k tomu potřebujete, je novější internetový prohlížeč (v případě Internet Exploreru novější znamená alespoň verzi 9.0). Pokud se potřebujete pouze rychle a bez zdržování podívat na data, je tohle nejlepší způsob.

TrEd

Pokud máte v plánu pracovat s daty důkladněji, s největší pravděpodobností budete pracovat s program TrEd (Tree Editor – editor stromů). Jde o program, ve kterém jsme anotovali data. Používáme ho již mnoho let a stále ho vyvíjíme, aby vyhovoval našim měnícím se potřebám. Mělo by tedy jít o nejlepší možný software, jaký můžete mít. Je napsaný v Perlu, který pro jeho spuštění musíte mít nainstalovaný. Pokud používáte Windows, tak vám ho instalační program TrEdu nainstaluje. V případě Linuxu je velmi nepravděpodobné, že Perl ještě nainstalovaný nemáte. V opačném případě prosím nainstalujte Perl pomocí balíčkovacího systému své distribuce.

TrEd je vysoce modulární systém. Jeho funkcionalitu je možné rozšířit pomocí velkého množství rozšíření. Některá z nich budete potřebovat pro práci s daty PDT 2.5. Potřebná rozšíření se ovšem nenainstalují, pokud použijete standardní instalační program TrEdu, a vy tak nebudete moci korektně otevírat data, dokud rozšíření sami nenainstalujete.

Instalátor TrEdu si můžete stáhnout z webové stránky TrEdu (výše). Po instalaci snadno přidáte rozšíření pdt25 v hlavním menu TrEdu: Setup → Manage Extensions... → Get New Extensions.

Prohlížení valenčního slovníku

PDT 2.5 používá valenční slovník PDT-Vallex, který je uložen v adresáři vallex. Prohlížet si jej můžete v TrEdu. Není nutné jej kamkoliv instalovat nebo kopírovat. On-line verzi valenčního slovníku lze prohledávat zde.

Další nástroje

btred

Neinteraktivní, skriptovatelná verze editoru TrEd. Velmi užitečný při automatickém zpracování PDT.

Manuálová stránka

PML Tree Query

PML Tree Query (PML-TQ) je dotazovací jazyk a vyhledávací nástroj určený pro treebanky anotované na více rovinách a uložené ve formátu PML.

Stránka projektu

Treex

Treex (dříve nazývaný TectoMT) je vysoce modulární, víceúčelový, vícejazyčný a snadno rozšířitelný systém pro zpracování přirozeného jazyka. Používal se například pro automatické anotace klauzí na analytické rovině PDT 2.5.

Stránka projektu na CPANu

XSH

XSH je silný nástroj pro prohledávání, zpracování a editování XML dokumentů, který se ovládá z příkazové řádky. Je zajímavou alternativou k btredu.

Stránka projektu