Rychlebské hory
(pátek 5.4.1996 – pondìlí 8.4.1996)
Za cíl tradièní velikonoèní výpravy jsme si letos vybrali Rychlebské hory. Z Ramzové pøes Smrk, Špièák, Koníèka a Borùvkovou horu do Javorníku (Starého Barbuchova).
Díky tuhé a dlouhé zimì a vydatné zásobì snìhu na horách se z pøipravované výpravy do jarní pøírody nakonec vyklubal jarní bìkový pøechod. Mnoství snìhu pøipomínalo tuhou zimu, sluníèko a teplo zase spíše léto.
Startujeme v pátek 5.dubna v 16:13 místního letního èasu z praského hlavního nádraí. Zatím je nás sedm - já, Martin, Pába, Tomáš s Martou a Pavlíèek s Petrou. Petra, kterou pøivedl Pavlíèek, s námi ještì nikdy nebyla a tak má zatím dobrou náladu a vesele si prozpìvuje. Zatím proto, e, jak se pozdìji ukáe, vùbec netuší, co takový zimní pøechod obnáší. Rychlík Beèva je podle oèekávání nacpaný k prasknutí, a tak se usidlujeme na plošinì u dveøí. Pojedeme asi tøi hodiny, to se dá vydret. Po necelé hodince zastavuje vlak v Kolínì a dovnitø se hrne Barbucha s ostøíhaným Gregùrkem a se dvìma krásnými, mašlemi pøevázanými krabicemi. V krabicích se skrývají dvì sladké jízdenky, jedna vìtší do Jeseníkù, druhá menší zpáteèní z Jeseníkù a obì pro mne k narozeninám. Moc se povedly, a tak je obì spoleènì projídíme u cestou tam. Do Jeseníkù proto, e pracovní název pøechodu byl Jeseníky.
“U tu nìjak dlouho popojídíme,” poznamenává kdosi. A opravdu, u jsme asi tøikrát odjeli kousek z Kolína a u zase couváme zpátky.
“Oni hlásili, e budou mìnit vagón, e je nìco s kolem,” vysvìtluje místních pomìrù znalý Gregùrek. Asi jsme píchli nebo co.
V šest hodin se nám koneènì podaøí napoètvrté odjet. Máme 40 minut zpodìní. Jestlipak na nás poèkají další pøípoje v Zábøehu a v sousedním Bludovì? Zatím v klidu pojídáme jízdenky a popíjíme piva, která získala Petra v jídelním voze výmìnou za nìjaký prstýnek.
Kolem pùl osmé zastavuje Beèva v Zábøehu. Rychlík do Bludova je fuè. U nástupištì však stojí nìjaký motorák na Šumperk, a tak nasedáme alespoò do nìj. V Bludovì na nás kupodivu èeká motorák smìr Jeseník, který mìl být u dávno pryè. O hodinu pozdìji, témìø pøesnì naèas, vysedáme v Ramzové. Je devìt veèer, tma jako v pytli, všude spousty tajícího snìhu.
Vydáváme se smìrem ke Smrku hledat místa na stany. Prodíráme se mladými smrèky ze kterých na nás neustále padají kusy tajícího snìhu a vody. Cestu nám chabì osvìtlují dvì baterky. Nakonec se usazujeme pár metrù nad koncem místního lyaøského vleku.
Máme tøi stany a spíme v nich po tøech. Já s Martinem a s jistou nejmenovanou B. v Ladinì Gemmì, Marta s Tomášem a s Gregùrkem v dalším stanu a Pavlíèek, Petra a Pába v posledním stanu.
Ráno se probouzíme do krásného jarního dne, nikde ani mráèek, jen krásnì modrá obloha a teplo. Navíc zjišujeme, e cesta na Smrk, kterou jsme se chystali hledat, vede jen pár metrù od našeho stanu. Ke snídani si dáváme mazanec, kterým nás na cestu vybavila maminka, jako zákusek dojídáme svaèinu do vlaku.
Po snídani pomalu vyráíme po nauèné stezce smìrem na Smrk (Státní Malý Revír Kancù). Nauènost stezky spoèívá hlavnì v tom, e se ji musíme nauèit hledat. Znaèky toti neustále zákeønì mizí kamsi do houští, kam se nedá s batohem a na lyích témìø vlézt.
Kolem pùl dvanácté je èást výpravy nìkde v okolí vrcholu Smrku (1125) a zaèínáme obìdvat. Místní Smrk je skoro stejnì placatý a jen o metr vyšší ne jeho jizerský jmenovec. A jak kadý jistì uzná, najít vrcholky Smrkù mezi smrèky je vìc prakticky nemoná. Pouštím se do první vrcholové tatranky od Dana s nálepkou 1. Smrk 1125. Zhruba hodinu po nás se objevují Pavlíèek, Petra a Hanka.
Bìíme Hance naproti, uvítat ji, ale Hanka se nás bojí, netuší co se dìje. Rychle odhazuje krosnu, bleskovì odepíná lye a dává se na útìk. Její odchycení je však otázkou nìkolika vteøin, a pak Hanku na usmíøenou tlaèíme na lyích smìrem k vrcholu. Koneènì jsme všichni.
“Dala bych si kafe a taky potøebuju na záchod, kde je tu nìjaká hospoda?” praví bezelstnì Petra.
“Kolem hospody pùjdeme a v pondìlí odpoledne,” vyvádíme ji z omylu. Petra mírnì ztuhne a otáèí se na Pavlíèka -
“Miláèku, snad nechceš øíct, e mám jít na záchod do lesa?!” praví èásteènì vydìšenì a èásteènì naštvanì.
“Takhle jsem si teda dovolenou nepøedstavovala!”
Petra s námi jde ještì kousek smìrem k polské hranici a pak se rozhoduje nás opustit. Spolu s ní nás musí opustit i Pavlíèek, protoe nechat Petru hledat samotnou nádraí se jeví dost riskantní.
Je jedna hodina po poledni, stojíme na polské hranici, nìkde poblí moravsko-slezsko-kladského trojmezí, a máme za sebou prvních pìt kilometrù pochodu. Za ètyøi hodiny. Vypadá to, e budeme mít co dìlat abychom stihli ujít celou pùvodní trasu a do Javorníku. Pokraèujeme k severozápadu po polské hranici smìrem na Kovadlinu. Místní zvláštností je to, e Polsko je na jih od nás, zatímco Èechy, tedy vlastnì Slezsko, se nachází na severní stranì.
Sníh j
e tìký a mokrý, hranièní prùsek úzký a manévrování a brzdìní na lyích nesnadné. O èetné pády není nouze. V padání vyniká zejména snìný Gregor. Pøi dopadu jí navíc ještì vdycky pøeletí krosna pøes hlavu a zarazí ji hloubìji do snìhu. Bere to však s humorem. To je základ úspìchu. Nejhorší je toti smrt z vyplašení.Navíc u si Hanka napsala Jeíškovi (èi Májíèkovi) o lepší batoh.
Hanka samozøejmì není jediná, kdo èasto ochutnává sníh. Mnì napøíklad dìlají velké problémy nízko rostlé vìtve nad cestou. V lepším pøípadì se mi vìtev podaøí batohem urazit, v horším se kolem ní omotám a dopadnu z výšky do mokrého snìhu.
Kolem ètvrté pìšky vystupujeme na skalnatý vršek Kovadlinu (Góra Kowad³o 989) a pouštíme se do svaèiny (další tatranka). Zaèínají se projevovat úèinky celodenního slunce - pøipálené oblièeje, pálící oèi a trochu i lehká malátnost.
Další významnìjší kopec na cestì Špièák (957) obcházíme po hranici pár desítek metrù pod vrcholem. Tatranek u jsem plný, a tak mi vynechání vrcholu pøichází celkem vhod. Zítra si špièáckou tatrankou zpestøím snídani.
Na západním úboèí Špièáku naše sobotní pou konèí. Usazujeme se na naší stranì, kousek od hranice, na plácku u zavøené chaty. K prameni to máme od stanù slabých padesát metrù, ovšem mokrým snìhem, do kterého se boøíme vìtšinou po kolena. Kdo má ale štìstí, mizí ve studené a mokré peøinì i po pás. Pába má teï Pavlíèkùv stan sám, a tak se k nìmu stìhuje Gregùrek. My s bráchou a B. zùstáváme ve tøech. Udupáváme místa na stany a zaèínáme vaøit.
Zdá se mi, e moje bomba od Varu vypadá nìjak divnì. Trochu se mi ji podaøilo doma pøelít a bomba se mi cestou trochu protáhla a vyhøezlo jí dno. První litr vody se na Varu vaøí snad za minutu. Z hoøáku toti nevychází plyn, ale støíká z nìj rovnou kapalný propan-butan a c
elý ešus je v plamenech. K veèeøi si s bráchou vaøíme bramborovou kaši z prášku s cibulí a šunkovým salámem a èínskou rychlou polévku. Kaše se nevaøí a polévka se vaøí jen asi dvì minuty, a tak je spotøeba plynu minimální. Nakonec ještì vaøíme kafe a èaj. Marta vaøí s Tomášem a Pába s Hankou a s Pavlou. Se setmìním zalézáme do spacákù. Èeká nás jedenáctihodinový posilující a regeneraèní spánek.V nedìli ráno se probouzíme do mrazivého jitra. Sníh okolo stanù, který se veèer boøil nejménì ke kolenùm a byl strašnì mokrý, je teï tvrdý jako beton. Díky tomu je balení i vaøení daleko pøíjemnìjší, ne bylo veèer. Pøed devátou u na nás krásnì svítí sluníèko a zaèíná být zase teplo. Odcházíme po èervené smìrem na Borùvkový vrch a Roveò. Zpoèátku vede cesta lesem do
lù s kopce. V závislosti na strmosti kopce jdeme chvíli pìšky a chvíli zase køiujeme na bìkách po lese. Pøed Rovní pøichází krásný sjezd po zmrzlé zasnìené louce.Zdálky pozorujeme sjídìjícího snìného Gregora, dostává smyk, vrávorá, padá k zemi, pøistává na zledovatìlém tvrdém snìhu. Za pár desetin vteøiny se u údolím rozléhá mohutné dunìní. Ještì e tu nikde nejsou nazrálé laviny. To bychom museli zavést lavinového Gregora. Tentokrát byl dopad o nìco tvrdší ne obvykle. Gregùrek se pomalu zvedá a na
další úsek zmrzlého snìhu si radìji sundavá lye a pokraèuje pìšky. Na svahu po ní zùstává úctyhodný kráter.Druhá èást louky sklonìná k jihovýchodu je u zalitá sluncem a sníh je tu pro zmìnu zase rozbøedlý. Je teplo jako nìkdy v èervenci. Postupnì odkládáme další a další vrstvy, a u na sobì máme jen trièka.
Martì je v punèochách, které si ráno vzala na sebe, teplo, ale pøedstava zouvání bot a návlekù ji moc neláká. Problém elegantnì øeší pomocí noe. Punèochy si pak mùe zase doma v klidu sešít. Je to urèitì lepší ne se teï zouvat.
Pøed Rovní uhýbáme z èervené znaèky na lutou smìrem k západu. V plánu je zkratka. Místní znaèkaøi toti nenamalovali znaèky po høebeni jak bývá zvykem, ale èas od èasu znaèka høeben opustí, dojde nìkam dolù do vsi a odtud zase zaène stoupat zpìt na høeben.
Prodíráme se smrèkovým houštím. S bìkami v rukou po pás ve snìhu. Místní lutá je dobrou pøípravou na zkratky.
“Jak tu ten èlovìk s plechovkami barvy mohl vùbec projít?” pøemýšlí kdosi nahlas.
Koneènì jsme na svánici. Opouštíme lutou a vydáváme se po svánici smìrem k hranici. Cesta je prohrnutá a opìt zavátá a sníh se dost boøí. Asi po hodince jsme zpátky na znaèce, tentokrát na modré u Èerného koutu. Je poledne, èas obìda.
Po obìdì a Gregùrkových výborných domácích klobásách coby mouèníku, zaèínáme stoupat na vrch Koníèek (850). Cesta vede hranièním prùsekem po strmém svahu. Na sluncem zalitém svahu je sníh mìkký a lepivý. Daøí se mi stoupat s nenamazanými lyemi pøímo vzhùru po spádnici. Nìkdo má namazáno klistrem, ten
stoupá taky dobøe. Ovšem lye po nìm vypadají jako natøené asfaltem. A kdo se k nim jednou pøilepí, ji se nikdy neodlepí.Vrchol Koníèku je nádherný. Øídký smíšený les s bøízami a borovicemi, neporušený bìlouèký jiskøící sníh, a kýèovitì modrá obloha a samozøejmì sluníèko. Je hezky teplo, bezvìtøí. Prostì krásná nedìlní pohoda. Ještì asi kilometr pokraèujeme po modré a pak jdeme další zkratkou lesem k hranici, a pak dál po hranici pøes Èedièový vrch na Borùvkovou horu. Hranièní prùsek vede neustále støída
vì nahoru dolù a místy není na první pohled jasné, kam vlastnì hranice pokraèuje. Tradièní polské lutoèervené cedule se tu vyskytují velice zøídka a èeské ještì øidèeji. Kolem páté jsme na rozcestí, tìsnì pod vrcholem Borùvkové hory. Odtud se vydáváme po èervené znaèce mírnì dolù smìrem do vnitrozemí. Chceme spát u pramene, který je v mapì nakreslen poblí Vysokého (691).Po krkolomném lesním sjezdu rozbøedlým snìhem jsme koneènì u pramene. Pramen je hned u cesty, øádnì oznaèený, vyèištìný, ovšem bez vody. Výprava zaèíná sestupovat smìrem k chatièce, která je vidìt pod námi v lese. Mì chatka moc neláká a tak pokraèuji k Vysokému, ten je o nìjakých dvìstì metrù dál po èervené. Pøede mnou se objevují dvì skály a mezi nimi krásné plácky na stany s výhledem na
sever do níiny a na východ. Vracím se k chatce, kde ostatní mezitím našli funkèní pramen a zaèali si odkládat. Zaèínám líèit výhody spaní na Vysokém a nevýhody spaní u chatky. Pøesvìdèování dopadlo úspìšnì, a tak se na poslední chvíli stìhujeme na Vysoký.Vysoký tvoøí dva skalnaté suky, mezi nimi je asi padesátimetrová plošinka, jako stvoøená k postavení stanù. Èást plošinky je ještì pod snìhem, èást u bez snìhu. Já s Martinem a B. a Pába s Gregùrkem si pro své stany vybíráme mírnì vlhkou trávu, Marta s
Tomášem sníh. Je krásný jarní podveèer, sluníèko se pomalu chystá zapadnout. Ráno by nám mìlo svítit na stany. K veèeøi si dneska s bráchou vaøíme rýi se sojovým masem, cibulí a keèupem. A taky polévku a èaje. Po setmìní se jdeme podívat na menší skálu s výhledem k severu. V níinì, hluboko pod námi, svítí naše i polské vesnice, na tmavnoucím nebi, vysoko nad námi, se objevují první spoleèné hvìzdy. Nádhera. Kolem deváté se zakuklujeme do spacákù a pomalu usínáme.V pondìlí ráno se probouzím kolem šesté. Je jasno, bezvìtøí, bude zase hezky. Chtìl jsem se jít podívat na vršek menší skály na východ slunce, ale slunce vstalo o pár minut døíve ne já. Teï je, celé rudé, kousek nad obzorem nad Javorníkem. Je krásné ráno, všude ticho, klid, jen chvílemi je z dálk
y, ze vsi pod námi, slabì slyšet štìkání psa.Ještì nemám pomlázku, to musím rychle napravit. Vrbièky jsou v nedohlednu, ale proutky z okolních bøízek budou staèit. Pár si jich øeu a jdu nahoru plést. Pøed sedmou je bøezová pomlázka hotová. Mezitím vstává Pába a zaèíná se rozcvièovat s pomlázkou. Domlouváme taktiku. Holky zatím spí. Pába si bere nejdøív na starost Gregùrka a já Barbuchu. Bleskovì je vytahujeme i se spacáky ze stanu, sypeme ze spacákù ven a proháníme je naboso po okolí.
Za výprask nás holky
odmìòují sladkou placièkou vlastní výroby. Ještì zbývá Marta. Volíme s Pábou stejnou taktiku. Tomáš si ovšem Martu drí, co má za následek trhlinku v jejich stanu. Po hodování a snídani zdoláváme druhý vrchol Vysokého a pak u se jen v klidu sluníme.Do J
avorníku je to odsud jen kousek, s nadmoøskou výškou ovšem zaèíná rychle ubývat i sníh. Poèátek sestupu je navíc z prudkého kopce, take na lyování to dneska moc nevypadá. V údolí v lese vede cesta po opuštìné silnici. Bìkujeme po krajnici, po snìhové bariéøe od pluhu. Ní v údolí, kde u konèí les, si musíme na polích hledat pruhy snìhu a obèas to nejde jinak, ne pøejít na lyích i pár metrù po hlínì.Vyplašení vesnièané vybíhají od svých televizorù a nechápavì pozorují, co se to dìje. Pøes jejich pole se zbytkem snìhu v jedné hlubší brázdì právì pøechází polární výprava. Naštìstí jsou z toho tak vedle, e nekladou ádný odpor. V Komáøí dolince je snìhu u tak málo, e u tam vlastnì ádný sníh není. Naštìstí tam nejsou ani ti komáøi. Definitivnì balíme
lye a pøezouváme si boty. Gregùrek a já máme jako pøezùvky snìhule, ostatní mají pohorky. Snìhule byly skvìlé hlavnì ráno a veèer pøi postávání okolo stanù. V noci se pak vnitøní botièka dala pouít i ve spacáku. Pøi pøezouvání a pøevlíkání padají za obì našim mlsným jazykùm zbývající, pracnì donesené a zatím neobjevené, pamlsky.Pøicházíme na pøedmìstí Starého Barbuchova. Barbucha nám vykládá kde co je, kam jí co kdy spadlo a kam kdy spadla sama. Exkurze vrcholí u starého Barbušího domu. Zatím je dùm bez pamìtní desky a trochu nakøivo.
Jdeme se také podívat na nádvoøí místního zámku, ale na prohlídku u nemáme sílu. Místo toho se usazujeme v pøíjemné restauraci pod zámkem. Jídlo je výborné, ceny mírné. Pøed pátou nasedáme na starobarbuchovském nádraí do motoráku smìr Lipová Láznì. V Lipové mìníme motorák za rychlík do Zábøehu, v Zábøehu se pak tak tak vecpeme do rychlíku smìr Kolín a Praha. Namaèkáni u dveøí jedeme domù. Ahoj.
Pavel